25 LET ČESKÉHO LVA: Neřeš, nepřepínej. Prvním ročníkům ankety vévodily snímky plné kultovních hlášek

Vzpomínáte si na černovlasého Martina Dejdara jako Bejbiho, který v červeném saku a s kytarou na krku tančil v Šakalích létech? Nebo na Evu Holubovou, která v květované zástěře ve své kuchyni tajně pojídala sušenky? Tyto známé záběry spojuje Český lev, soutěž České filmové a televizní akademie, která každoročně hodnotí tuzemskou filmovou tvorbu. Existuje 25. rokem a právě v novém seriálu Radiožurnálu si některé oceněné filmy připomeneme.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První film úspěšné scenáristické dvojice Hřebejk-Jarchovský, první porevoluční filmový muzikál a film, který proslavil Ivana Hlase. To všechno byla Šakalí léta. Tento snímek jako první v historii české kinematografie dostal hlavní cenu v soutěži Český lev. Tehdy 26letý Hřebejk do hlavní role Bejbiho obsadil Martina Dejdara a děj zasadil do pražských Dejvic mezi partu dospívajících kluků.

Za vznikem projektu Český lev stála na začátku 90. let produkční společnost Petra Vachlera - který v roce 2013 soutěž předal České filmové a televizní akademii. Do dějin české kinematografie se ale podle filmového publicisty a historika Tomáše Bartoška zapsal.

„On dokázal tento soukromý podnik, který založil s několika přáteli, dotáhnout až do takového konce, že dnes je Český lev velmi prestižní,“ popisuje Bartošek pro Radiožurnál.

Společně s recenzentkou Jindřiškou Bláhovou se shodují na tom, že právě filmy z prvního období existence Českého lva se nejčastěji objevují na obrazovkách tuzemských televizí, a asi proto si je lidé nejvíc pamatují a řada hlášek se mezi lidmi uchytila. „Nic neřeš, nepřepínej a hlavně: po ničem nepátrej,“ prohlásí například Eva Holubová ve filmu Knoflíkáři.

Snímky vznikaly v období let, kdy se ke slovu po uvolnění roku 1989 dostala nová generace filmařů. A čeští diváci začali věřit v český film. „Že vlastně můžeme být světoví, viz Kolja a jeho Oscar za nejlepší film, že můžeme být nesmírně vtipní, viz Petr Zelenka a jeho Knoflíkáři,“ říká Jindřiška Bláhová.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme