Předávání Českých lvů proběhne 6. března v Rudolfinu. O ceny se uchází snímky ve 21 kategoriích

Slavnostní ceremoniál vyhlášení výsledků výroční ceny České filmové a televizní akademie (ČFTA) Český lev by se měl uskutečnit 6. března ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. V přímém přenosu se jej chystá odvysílat Česká televize. Moderátorem večera bude již potřetí herec Václav Kopta. Nominace pro ceny ČFTA za rok 2020 budou vyhlášeny 18. ledna 2021. Hlasování akademiků začalo v minulém týdnu, informovala za pořadatele Silvie Marková.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výroční ceny Český lev budou v nadcházejícím ročníku udělovány celkem ve 21 kategoriích | Foto: Milan Malíček/Právo | Zdroj: Profimedia

Přes 300 filmových profesionálů hodnotí ve 28. ročníku 22 hraných celovečerních, sedm animovaných a 18 krátkých filmů.

Warner Bros kvůli pandemii mění filmový průmysl. Premiéry svých hitů uvede v kinech i na HBO Max

Číst článek

Z celkem 32 letošních dokumentů vybrala předvýběrová komise sestavená ze členů akademie 15 snímků, ze kterých nakonec – vzhledem k situaci s uzavřenými kiny – splní statut letošního ročníku 14.

Akademici hlasují také o deseti televizních dílech. Prezidium ČFTA pak oceňuje každoročně mimořádný přínos české kinematografii a může udělit i cenu za mimořádný počin v oblasti audiovize.

„Přestože rok 2020 přinesl do našich životů zcela nečekané změny, česká filmová produkce má co nabídnout,“ uvedla výkonná ředitelka akademie Tereza Rychnovská.

Výroční ceny Český lev budou v nadcházejícím ročníku udělovány celkem ve 21 kategoriích. V březnu příštího roku si nově mohou během slavnostního ceremoniálu sošku Českého lva odnést i tvůrci animovaných a krátkých filmů. Změny jsou také v kategoriích pro televizní projekty.

Tvůrci televizních filmů, minisérií a seriálů mohou být nově oceněni i v kategoriích nejlepší herecký výkon v hlavní a vedlejší roli i dalších kategoriích, jako jsou například kamera nebo hudba. Ty byly do letošního roku určené jen celovečerním filmům, případně dokumentům. Obě televizní kategorie se otevírají i pro díla distribuovaná prostřednictvím internetu.

Občan Kane, Zbloudilá střela a filmy Érica Rohmera. Nabízíme tipy na nejlepší filmy 20. století online

Číst článek

Televizní přenos

Za vizuálem nadcházejícího ročníku stojí studio Formaat, které poprvé nevyžívá jako hlavní motiv sošku Českého lva, ale v novém designu svěřilo hlavní roli rovněž Václavu Koptovi. Průběh večera budou mít v rukou režijní supervizor Marek Najbrt, režisér slavnostního večera Michael Čech a scénograf Martin Chocholoušek.

„Minulý ročník Českých lvů se uskutečnil těsně před vypuknutím covidového šílenství u nás i v Evropě. Proto bych si přál, aby ten nadcházející tuhle nesnadnou éru symbolicky a slavnostně uzavřel,“ sdělil Najbrt.

Letos v březnu se filmem roku 2019 stal snímek Václava Marhoula Nabarvené ptáče. Film podle románu Jerzyho Kosińského šel do klání s 11 nominacemi. Proměnil osm z nich včetně té za nejlepší film, nejlepší režii a nejlepší kameru. Poté se probojoval do užšího výběru americké Akademie filmového umění a věd udělující Oscary a nyní je nominován na Evropské filmové ceny v kategorii nejlepší film.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme