Sutherland, Burnett, Roizman, Vardaová. Osobnosti dostaly čestné Oskary za celoživotní přínos filmu

Kanadský herec Donald Sutherland, americký režisér a scenárista Charles Burnett, jeho krajan kameraman Owen Roizman a francouzská režisérka Agnès Vardaová v noci na neděli převzali od americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS) ocenění za celoživotní přínos filmovému umění. Nikdo z laureátů takzvaných Governors Awards dosud Oscara nezískal, ačkoli Roizman byl na cenu pětkrát nominován, napsala agentura AP.

Los Angeles Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva: francouzská režisérka Agnès Vardaová, Alejandro Gonzalez Inarritu, americký kameraman Owen Roizman, americký režisér a scenárista Charles Burnett a kanadský herec Donald Sutherland. | Zdroj: Reuters

Laureáty Governors Awards vybírá 54členná správní rada (Board of Governors) akademie, přičemž jejich jména oznamuje každý rok v létě, zlaté sošky pak ocenění přebírají během soukromého večírku v listopadu. Tyto „čestné Oscary" uděluje akademie od roku 2009. Jejich slavnostní předávání se nevysílá v televizi, vybrané okamžiky by se však měly objevit v přenosu z předávání hlavních cen 4. března.

Ohromující triky hollywoodských trháků umí i Češi. 'Snad nás supermašiny nepřeválcují,' říká expert

Číst článek

„Toto jsou naši ocenění," řekl AP předseda AMPAS John Bailey. „Toto jsou lidé, u nichž cítíme, že je chceme vyzdvihnout," dodal s tím, že všechny zvolené osobnosti „výrazně ztělesňují rozsah filmové tvorby".

Asi nejznámější z nich je Donald Sutherland, který se za víc než 50 let práce v showbusinessu objevil ve více než 140 produkcích a hrál ve filmech všech žánrů. Přesto říká, že jej „nikdy nenapadlo, ani v náznacích", že by jednou mohl být takovýmto způsobem oceněn.

Radikální filmy

Kameraman Roizman byl na Oscara nominován už za film Francouzská spojka z roku 1971 a následně přišly čtyři další nominace, například za práci na hororu Vymítač ďábla. Podle AP se do dějin filmu zapsal zejména realismem za kamerou. Poslední záběry své kariéry natočil pro romantickou komedii Francouzský polibek z roku 1995.

Do českých kin míří Suburbicon, Clooneyho bláznivá komedie s rasovým podtextem

Číst článek

Naopak Charles Burnett působil jako nezávislý tvůrce a svou kariéru zasvětil příběhům o zkušenostech Afroameričanů, kterým se Hollywood často vyhýbal. Ocenění za celoživotní přínos je prý pro něj „surreální".

Vytvářet „radikální filmy" bylo údajně prvotním záměrem Agnès Vardaové, která jakožto průkopnice francouzské Nové vlny své první dílo napsala a zrežírovala v roce 1956. To, že je žena, pro ni prý nikdy nepředstavovalo překážku. „Francie je země, kde 25 procent filmařů jsou ženy... protože jsme prosazovali názor, že na to mají, že není žádný důvod, proč by to nemohly dělat," uvedla Vardaová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme