Absolventka FAMU Kashcheeva vyhrála na festivalu v Torontu. V animované Electře využila panenky a herce

Snímek Electra režisérky Darii Kashcheevy, posluchačky pražské FAMU, zvítězil v sekci krátkých filmů na filmovém festivalu v Torontu. Kashcheeva byla už dříve se svým předchozím kraťasem Dcera nominovaná na Oscara a získala řadu různých ocenění včetně studentského Oscara americké Akademie filmového umění a věd. Hlavní ocenění torontského festivalu získal snímek American Fiction (Americká fikce), režisérský debut Corda Jeffersona.

Toronto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve snímku Electra sleduje režisérka příběh mladé ženy, která se zkoumáním vlastních vzpomínek snaží vymezit vůči své matce a pochopit komplikovaný vztah k otci. Ve filmu pracovala Kashcheeva stejně jako u předchozí Dcery s loutkami, které kombinovala s pixilací, což je technika, která využívá herce jako objekty pro animaci.

Jak se Spielberg zamiloval do filmu. Režisérův ‚dosud nejosobnější snímek‘ zvítězil na festivalu v Torontu

Číst článek

Cenu diváků si z letošního festivalu odnesl Cord Jefferson, který se podílel na seriálech Boj o moc, Watchmen nebo Dobré místo. Jeho Americká fikce s Jeffreyem Wrightem v hlavní roli se zaměřuje na způsob, jakým běloši vnímají díla černošské kultury.

Hlavní postava, afroamerický spisovatel, zažívá obrovský úspěch, když napíše úmyslně hloupý román o „černošském stylu života“. K tomu ho donutí přístup lidí nakladatelství, kteří mu opakují, že jeho tvorba není „dost černošská“.

Výsledkem je román plný toho, co autor považuje za největší stereotypy o lidech s tmavou barvou pleti. Film je adaptací knihy spisovatele Percivala Everetta z roku 2001.

Festival v Torontu je často považován za předzvěst prestižních Oscarů. V minulosti ho získaly například v Torontu oceněné filmy Králíček Jojo, Zelená kniha nebo Králova řeč.

Za Americkou fikcí se v hlasování diváků na druhém místě umístilo komediální drama The Holdovers (Odložení) zasazené do 70. let. Hlavní postava, zakřiknutý učitel, v něm dohlíží o vánočních prázdninách v internátu na žáky, kteří se nemohou vrátit domů. Na třetím místě se v hlasování umístil film režiséra Hajaa Mijazakiho The Boy and the Heron (Chlapec a volavka).

Na festivalu se představil také film Hranice Agnieszky Holland, jehož koproducentem je česká společnost Marlene Film Production.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme