David Attenborough slaví pětadevadesátiny. Připomeňte si ho třemi filmy

David Attenborough, legendární přírodovědec a dokumentarista, oslavil v sobotu 8. května 95. narozeniny. Slavné jméno autora mnoha seriálů a filmů BBC s přírodovědnou tematikou si můžou snadno připomenout i čeští diváci. Jeho dílo uvádějí v současnosti některé české televize, jako například Prima ZOOM, i online platformy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Attenborough, legendární přírodovědec a dokumentarista oslavil v sobotu 8. května 95. narozeniny (ilustrační foto) | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

Rok, který změnil Zemi

Nejnovější snímek, kterým legendární britský dokumentarista David Attenborough diváky provází, se jmenuje Rok, který změnil Zemi. Režisér Tom Beard a filmařské týmy BBC na různých koncích planety v něm pozorují změny v životě zvířat během koronavirové pandemie. Pokles hluku a znečištění z průmyslu i dopravy například způsobil, že poprvé po 30 letech byl z indického státu Paňdžáb vidět vzdálený hřeben Himálaje. Na opuštěné floridské pláže mohly karety obrovské v klidu klást vejce. A africké bungalovy pro safari turisty obsadila místní fauna v čele s levhartem. Zvířata prostě okamžitě využila šanci, že karanténou svázané lidstvo uvolnilo prostor.  

Film Rok, který změnil Zemi, teď můžeme vidět na Apple TV+

Životní svědectví Davida Attenborougha

„Celý život jsem si myslel, že objevuju divočinu, ale přitom jsem zachycoval jenom její zánik,“ říká známý moderátor z BBC ve filmu David Attenborough: Život na naší planetě. Vlastním svědectvím i vybranými statistikami ukazuje, jak v průběhu jeho života ubývala na planetě divoká příroda a jak se lidskou činností měnilo klima. Diváci balancují mezi depresí z tragického stavu modré planety a nadějí na možná zlepšení, kterou jim Attenborough dává. Působivý je Život na naší planetě právě díky kombinaci přírodovědného tématu s celoživotním životním svědectvím stárnoucí autority a aktuálním apelem.

Film si pusťte na Netflixu.

Earth: Den na zázračné planetě

Robert Redford a v českém znění Ivan Trojan provázejí mozaikou fascinujících záběrů života na Zemi ve filmu Earth: Den na zázračné planetě. Rodinný snímek, který by se snad mohl znovu objevit v českých kinech po jejich otevření, najdete v tuto chvíli na Netflixu. Snímek Planeta Česko, patrně jedinou současnou obdobu takovéto rozmáchlé BBC produkce, pak také na Aerovodu.

Pavel Sladký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme