Animovaný film Dcera si z festivalu nezávislých filmů Sundance odváží cenu za krátkometrážní film

Český snímek Dcera režisérky Darii Kashcheevy zvítězil na americkém festivalu nezávislých filmů Sundance v kategorii krátkometrážních animovaných filmů. Oznámili to na svém webu organizátoři. Festival, u jehož zrodu stál herec a režisér Robert Redford, je považován za největší přehlídku nezávislé filmové produkce ve Spojených státech.

Park City Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Animovaný film Dcera režisérky a studentky pražské FAMU Darii Kashcheevy dosáhl skvělého úspěchu.

Animovaný film Dcera režisérky a studentky pražské FAMU Darii Kashcheevy dosáhl skvělého úspěchu. | Zdroj: Státní fond kinematografie

Film Dcera, který vypráví beze slov o vztahu dcery a otce, získal už loni v září v konkurenci více než 1600 filmů z celého světa studentského Oscara a předtím si jeho tvůrci odvezli mimo jiné dvě ceny z největšího festivalu animovaných filmů na světě ve francouzském Annecy. Nyní je nominován i na cenu americké filmové akademie Oscar.

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) letos nominovala animovaný film Kashcheevy i na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film roku 2019, která se jako nestatutární cena uděluje v jedné z kategorií filmových a televizních cen Český lev. Kromě ocenění mají finalisté šanci získat i odměnu 100 000 Kč a podporu v propagaci na mezinárodní úrovni. Vítěz bude vyhlášen 7. března na slavnostním večeru v pražském Rudolfinu.

Hlavní cenu si letos v kategorii krátkých filmů odnesl francouzsko-marocký snímek So What If The Goats Die (A co když kozy zemřou) režisérky Sofie Alaouiové, který vypráví o osudech mladého horského pastevce.

Dva české krátkometrážní snímky soutěží na filmovém festivalu Sundance ve Spojených státech

Číst článek

Třiatřicetiletá studentka pražské FAMU Kashcheeva použila při tvorbě filmu Dcera metodu ruční kamery používané v hraném filmu. Výroba trvala asi rok a půl, autorka sama čtyři měsíce vyráběla kulisy a loutky a čtyři měsíce animovala. Technika, kterou zvolila, je časově náročná, za den vznikne třeba jen osm sekund filmu.

Film Dcera se nyní promítá ve Spojených státech na několika festivalech a je i součástí programu Animation Show of Shows, řekla v minulých dnech Kashcheeva. Mezi dalšími akcemi, na něž se Kashcheeva v dohledné době chystá, jsou festival Anima v Bruselu koncem února či březnový Tricky Women ve Vídni. V českých kinech uvede snímek Dcera na jaře společnost Aerofilms v rámci pásma animovaných filmů FAMU.

Sundance je největší festival nezávislých filmů v USA, svým významem je přirovnáván k trojici největších festivalů v Cannes, Benátkách a Berlíně. Letos na program vybírali pořadatelé snímky z 15.100 zaslaných přihlášek.

Češi uspěli na Sundance už v minulých letech. V roce 2016 byl na festivalu uveden krátký film Furiant režiséra Ondřeje Hudečka, který získal cenu za režii. V roce 2012 měl na festivalu premiéru v mezinárodní soutěžní sekci film Bohdana Slámy Čtyři slunce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme