Do slovenských kin míří dokument Mečiar. Osobní zpověď režisérky o 90. letech

Na plátna slovenských kin míří dokument Mečiar. Popisuje éru a hlavně fenomén bývalého trojnásobného slovenského premiéra. Natočila ho režisérka Tereza Nvotová, která snímek pojala jako svou osobní zpověď o éře jednoho z nejvýraznějších slovenských politiků.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tereza Nvotová dávala film Mečiar dohromady čtyři roky. Snaží se v něm popsat fenomén bývalého slovenského politika od jeho nástupu do čela vlády, přes rozpad Československa, únos Kováčova syna i odchod Mečiara z veřejného života.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Pavlína Nečásková byla na premiéře dokumentu Mečiar

„Samozřejmě že ten film jsem dělala i kvůli tomu, jaká je dnes situace na Slovensku. Proč jsme druhá nejzkorumpovanější země v celé Evropě, proč jsme si zvykli na takovou politickou kulturu, jakou máme dodnes,“ řekla Nvotová na tiskové konferenci, kterou sledoval Radiožurnál.

Film se skládá z příběhu rodiny režisérky Nvotové a jejího vnímání společenského dění, ale také hlavně z archivních záběrů, rozhovorů s bývalými politiky, publicisty.

A také jednoho rozhovoru s Vladimírem Mečiarem, který původně natáčela Nvotová jako bakalářskou práci na FAMU. Později jí došlo, že si práce zaslouží širší formát.

'Co je vám do toho, odkud jsem vzal peníze?' Mečiar přednášel o právním státu, novinářům vynadal

Číst článek

„Požádala jsem ho znovu o rozhovor, protože mi přišlo fér dát mu prostor vyjádřit se k novým věcem, na které jsem přišla. Dokonce jsme se jednou i znovu setkali, tam jsem mu řekla, že do toho šlo HBO a že to děláme jako větší film do kin. On souhlasil, že uděláme rozhovor, ale potom se mi už neozval,“ řekla režisérka při premiéře filmu, na které byla i zpravodajka Radiožurnálu.

Film Nvotová Mečiarovi poslala, jestli se mu líbil, ale neví. Jak sama zdůrazňuje, nesnažila se prý dělat investigativní dokument, ale ukázat obraz doby hlavně tak, aby ji pochopili i mladí lidé, kteří si z ní toho moc pamatovat nemůžou.

Slováci by o zkušenostech s premiérem Vladimírem Mečiarem mohli vyprávět | Foto: Tomáš Novák | Zdroj: Český rohlas

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme