Dokument Děti úplňku. 'Autismus je nešťasná diagnóza,' tvrdí autor Třešňák

Jak žijí děti s diagnózou nejtěžšího autismu a jejich rodiny? To ukazuje dokument Děti úplňku, který 2. května v devět hodin večer uvede Česká televize. O této nemoci mluvil i autor námětu, novinář a otec autistické dcery Petr Třešňák, který byl víkendovým hostem Radiožurnálu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dokument Děti Úplňku | Zdroj: Reprofoto ČT1

Dokument vznikl na základě iniciativy manželů Petry a Petra Třešňákových. Jejich dcera je jedním ze čtyř dětí, jejichž situaci dokument zachycuje. 

„Budoucnost je hlavním hnacím motorem našeho snažení, protože v tuto chvíli a v situaci naší země je budoucnost velice nejistá a pravděpodobně poměrně nešťastná. Podpůrné sociální služby v Česku, ať už služby, které pomáhají rodinám a především potom služby pro dospělé – to znamená pobytové domovy, chráněné bydlení, stacionáře pro tento typ klientů, zoufale chybí. Ty stávající nejsou schopné, vzhledem k systému financování a nastavení celého fungování, se postarat o lidi, kteří mají tento typ symptomatiky. To znamená, že vykazují nějaké chování, kterému se někdy říká problémové a vyžadují vyšší míru asistence," vysvětlil Petr Třešňák pro Radiožurnál.

Existuje několik typů autismu. Z pohledu Petra Třešňáka se jedná "o nešťastnou diagnózu," jelikož není definována nějakým jednoznačně změřitelným stavem. Jedná se o soubor symptomů na nějaké škále. Diagnóza se přisuzuje ve chvíli, kdy má člověk určitý počet symptomů. Myslí si, že právě z toho pramení velká variabilita poruchy. Což ve veřejném mínění způsobuje to, že pod pojmem autismus si většina lidí představuje jeho jednu podobu, a to je obvykle ta, které se říká "vysokofunkční". Široké veřejnosti je tato podoba známá z filmu Rain Man.

„O rozšíření sociální péče by se mohlo přičinit především Ministerstvo práce a sociálních věcí. Paní ministryni jsme na premiéře toho filmu předali otevřený dopis s tím, co bychom rádi změnili. Potom jsou to kraje, které v dnešním systému rozdělují dotace na sociální služby," objasnil Třešňák. Sám vytvořil petici za zlepšení služeb pro rodiny. 

„Jedná se o klíčovou aktivitu v tom, co teď děláme, k čemu by měl film sloužit, kromě ministryně práce jsme se rozhodli oslovit ministryni i hejtmany krajů peticí za zlepšení sociálních služeb, jejich dostupnosti a kvality. Určitě budeme rádi, když se k nám přidá co nejvíce lidí, pokud by někdo měl zájem petici podepsat, tak na webu www.detiuplnku.cz najdete odkaz.

Valášková Barbora Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme