Nejlepší filmem se na festivalu Ji.hlava stal dokument Nová šichta. Cenu obdržel i výtvarník Aj Wej-Wej

Nejlepším českým dokumentem se na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava stal snímek Nová šichta režiséra Jindřicha Andrše, uspěl v sekci Česká radost. Mezi světovými dokumenty porotce nejvíc přesvědčil videodeník z polské antarktické stanice slovenské režisérky Viery Čákanyové Bílá na bílé. Cenu za přínos kinematografii získal čínský umělec Aj Wej-wej.. Program pak pokračuje do 8. listopadu.

Jihlava (Aktualizováno: 21:43 31. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní postavou vítězného českého snímku, který festival zahajoval a do kin vstoupí 11. února příštího roku, je propuštěný havíř Tomáš Hisem, jejž rekvalifikační program postaví do nových životních rolí a před rozmanité pracovní příležitosti.

‚Nepřijedeme, nejsme váleční reportéři.‘ Někteří zahraniční filmaři kvůli koronaviru ruší natáčení v Česku

Číst článek

Snímek obstál v konkurenci dalších 12 filmů zařazených do soutěžní sekce Česká radost. V sekci Opus Bonum věnované současnému světovému dokumentu soutěžila desítka snímků. Film Bílá na bílé vznikal v roce 2017 během natáčení snímku Ferm. Poskytuje obraz osamělosti i prostoru k zamyšlení v člověkem neposkvrněné antarktické krajině.

Nejlepším filmem východní a střední Evropy je snímek Lotyšští kojoti, za kterým stojí režisér Ivars Zviedris. Studentská porota se rozhodla ocenit film Čas je. V kategorii hodnotící světovou experimentální tvorbu vyhrál australsko-novozélandský snímek Jsme bez režiséra SJ. Ramira. Mezi nejnovějšími českými experimentálními filmovými díly byla nejpřesvědčivější šestiminutová Katastrofa Zbyňka Baladrána.

Virtuální podoba

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava vznikl v roce 1997 poté, co jej založili studenti tamního gymnázia. V současnosti patří mezi největší festivaly dokumentárních filmů ve střední a východní Evropě.

Jeho pořadatelé zároveň stáli u založení Centra dokumentárního filmu s videotékou a knihovnou, které poskytuje prostor pro prohlubování filmových znalostí a pořádá akce pro studenty i širší veřejnost.

Letošní ročník probíhá kvůli pandemii koronaviru online na webu festivalu. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) ocenil, jak se festival své virtuální podoby chopil. „Všiml jsem si, že děláte hybridní festival a že jste přešli do virtuálního světa s lehkostí, se kterou se to asi málokomu v letošním roce povedlo,“ vzkázal pořadatelům při sobotním udílení cen.

Vstupenka na Ji.hlavu stojí 350 korun, stejně jako tomu bylo v rámci jarního předprodeje. Lidé však mohou zaplatit více a tím podpořit filmaře, jimž festival přerozdělí 60 procent z darované částky, podle sledovanosti filmů.

Ji.hlava během letošního ročníku nabízí program pro děti i zahraniční diváky. V podvečerních hodinách probíhá čtení z dětských knížek zoologa Pavla Bezděčky. Velká část filmového programu je zpřístupněna i lidem mimo Česko prostřednictvím portálu DAFilms.

ela, gak, oro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme