Vyznamenání pro Kusturicu. Prezident Zeman udělí srbskému režisérovi medaili Za zásluhy

Prezident Miloš Zeman vyznamená srbského režiséra a hudebníka Emira Kusturicu medailí Za zásluhy. Udělí mu ji 28. října při oslavách státního svátku. Kusturica může být podle Zemana pojítkem mezi Českou republikou a Srbskem. Český prezident to oznámil ve středu během své návštěvy Srbska po setkání s prezidentem Aleksandarem Vučićem.

Bělehrad/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srbský režisér Emir Kusturica | Foto: Piroschka van de Wouw | Zdroj: Reuters

„Upřímně si vážím přátelství srbského a českého národa. Včera jsem přijal Emira Kusturicu a na doporučení tří českých osobností ho 28. října vyznamenám medailí Za zásluhy,“ řekl prezident na tiskové konferenci v Bělehradě.

Zároveň srbského režiséra a hudebníka Emira Kusturicu, který v sedmdesátých letech studoval v Praze, označil za symbol.

‚Stát vedený válečnými zločinci.‘ Prezident Zeman chce, ať Česko přestane uznávat samostatné Kosovo

Číst článek

„Symbol lidí, kteří studovali v Praze, nyní působí v Srbsku a mohou dále působit jako pojítko,“ prohlásil Zeman. Vyznamenání Kusturici hlavě státu navrhli i čeští poslanci.

Kusturica vystudoval pražskou FAMU. Mezinárodně uznávaný 64letý režisér a filmový producent Kusturica, kterému jsou někdy vyčítána příliš prosrbská stanoviska, získal za svou tvorbu řadu ocenění.

Na festivalu v Cannes vyhrál dvě Zlaté palmy - v roce 1985 za snímek Otec na služební cestě a v roce 1995 za Podzemí. Narodil se v Sarajevu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme