O dospívání i o strýci. Dva filmy z FAMU se dostaly na shortlist studentských Oscarů

Hned dva filmy katedry FAMU International, které vznikly v rámci programu Cinema and Digital Media – Directing, se dostaly na shortlist studentských snímků z celého světa vyhlašovaný Americkou Akademií filmového umění a věd (AMPAS). O takzvaného studentského Oscara zabojuje hraný film Kanya režisérky a teď už i absolventky FAMU Apoorvy Satish a dokument Projekt Adam Basma studentky Leily Basmy. Pražská filmová škola to oznámila v tiskové zprávě.

Praha / Los Angeles (Aktualizováno: 14:13 16. 7. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ze snímku Kanya

Ze snímku Kanya | Foto: Lonely Production | Zdroj: FAMU

V Projekt Adam Basma zachycuje filmařka osudy svého strýce, břišního tanečníka, který na prahu dospělosti utekl od své tradiční muslimské rodiny.

„Celý život si kladu otázku, kým Adam doopravdy je; mým jediným vodítkem jsou stopy, které po sobě zanechal,“ představuje svůj studentský projekt Leila Basma, která nyní na FAMU připravuje svůj absolventský film.

Kanya je poetickými obrazy vyprávěný příběh o dospívání v kultuře na pomezí tradičních a západních hodnot, o snu stát se profesionální plavkyní a o jeho rozplývání se v závoji bublinek zvířené vody.

„Kanya je inspirována skutečnými událostmi, které se v mém životě odehrály. Pocházím z konzervativní bráhmanské komunity, která se nachází na jihu Indie. Vzpomínám si, že když jsem dostala poprvé menstruaci, jak bylo v mém životě najednou všechno tak odlišné,“ vysvětluje Apoorva Satish.

Jak říká, chtěla zachytit vnitřní rozpor dospívající dívky, která se snaží zvládnout zmíněnou fyzickou i psychickou transformaci. Věří ale, že její snímek má co říci komukoliv, bez ohledu na to, kým je, nebo odkud pochází.

„Jsem opravdu ohromena a nemohu slovy vyjádřit pocit, že se Kanya dostala do úzkého výběru 15 nejlepších studentských hraných filmů z celého světa. Znamená to, že náš film je mezi sedmi procent filmů, které mezi více než 1 000 přihlášených postoupily. Stále nejsem schopna pojmout, co všechno to znamená a jak daleko jsme se dostali,“ raduje se režisérka.

O studentské Oscary se utká celkem 82 filmů v sedmi kategoriích, z toho čtyř mezinárodních. Do užšího výběru postoupili kandidáti v celkově čtyřech kategoriích – hraný, dokumentární, animovaný a alternativní film. Finalisté budou oznámení na přelomu srpna a září. Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne 14. října 2021 v Los Angeles. 

Za celou historii Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění se do nejužšího finále Student Academy Awards probojovaly a posléze zvítězily pouze dva filmy. V roce 1989 to byl mockument Ropáci, který natočil Jan Svěrák, v roce 2019 pak loutková animace Dcera v režii Darii Kashcheev.

kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme