Febiofest zve na válečný dokument i novinku Barryho Jenkinse. Festivalovou cenu převezme Bohdalová

Nadcházející ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha odhalil svá první lákadla. Program nabídne novinky od Barryho Jenkinse i Petera Jacksona. Festivalové ocenění si letos odnesou dánský oscarový režisér Bille August a herečka Jiřina Bohdalová. Přehlídka proběhne od 21. do 29. března v Praze, poté se vydá do dalších krajů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Febiofestu Fero Fenič na tiskové konferenci k novému ročníku festivalu | Zdroj: Febiofest

August převezme cenu Kristián za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii na slavnostním zakončení festivalu 28. března. Febiofest proto do programu zařadil i výběr z jeho filmografie. V premiéře uvede i jeho nejnovější snímek Šťastný to muž.

Dánský režisér, který má na svém kontě Oscara za nejlepší cizojazyčný film i dvě Zlaté palmy z Cannes, se do Prahy nepodívá poprvé. V roce 1997 už tu totiž natáčel film Bídnici s Umou Thurmanovou a Liamem Neesonem. 

Během devíti dnů nabídne přehlídka více než 150 filmů, mezi nimiž nebudou chybět distribuční premiéry ani i zrestaurované klasiky světové kinematografie.

Mezi největší programová lákadla zatím patří novinka oscarového režiséra Barryho Jenkinse Kdyby ulice Beale mohla mluvit. Kriminální romance se odehrává v černošské čtvrti Harlem v New Yorku a je adaptací stejnojmenného románu Jamese Baldwina.

Sekce Central Park dále nabídne snímek Bílá vrána, ve kterém britský herec a režisér Ralph Fiennes vykresluje osud tanečníka Rudolfa Nureyeva, nebo německo-italský thriller Nikdy neodvracej zrak.

Exkluzivně bude promítán nový dokumentární snímek Petera Jacksona. Novozélandský režisér v Nikdy nezestárnou remastroval více než 100 let staré záběry zachycující období první světové války očima obyčejných lidí a vojáků.

Celkem 26. ročník staví na heslu „dvě oči jsou málo“, čemuž je přizpůsobena také letošní kampaň.

Pražská část festivalu proběhne v kinech Cinestar Anděl a Černý Most, NFA Ponrepo a v Městské knihovně. V dubnu se pak Febiofest vydá do Českých Budějovic, Hradce Králové, Plzně, Berouna, Pardubic, Jihlavy, Ostravy, Mikulova, Kladna, Liberce, Děčína, Olomouce, Uherského Hradiště, Chomutova a Zlína.

kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme