Febiofest ocenil Aznavoura a Kolářovou. 'U filmu jsem měla víc štěstí než rozumu,' řekla herečka

Francouzsko-arménský skladatel, šansoniér a herec Charles Aznavour a domácí filmová legenda Daniela Kolářová převzali ve čtvrtek večer ve Smetanově síni Obecního domu cenu Kristián za celoživotní přínos kinematografii. Začal tak 25. ročník mezinárodního filmového festivalu Febiofest.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herečka Daniela Kolářová převzala na Febiofestu cenu Kristián za celoživotní přínos kinematografii. Vlevo je prezident festivalu Fero Fenič. | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Daniela Kolářová se od poloviny šedesátých let objevila ve stovce filmů a televizních snímků a ve třech desítkách seriálů.

Čeští lvi ocenili Slámovo drama Bába z ledu. Část filmařů se postavila proti Zemanově kritice České televize

Číst článek

„Považuji se spíše za divadelní herečku. U filmu jsem měla víc štěstí než rozumu. Ale setkala jsem se tam s báječnými lidmi," uvedla oblíbená herečka.

Aznavour, který se proslavil jako zpěvák a skladatel, má za sebou i pozoruhodnou filmovou kariéru. Účinkoval ve více než šedesáti filmech. Na plátně debutoval už v roce 1936 ve snímku Válka kluků, posledním bylo v roce 2006 drama Můj plukovník.

Prosadil se i jako skladatel filmové hudby. Poprvé živě v Praze vystoupil až v dubnu 2016, v Kongresovém centru se představí i tento pátek.

„Jsem moc rád, že jsem přijel. Nejsem tu poprvé, ale určitě se ještě vrátím," řekl třiadevadesátiletý umělec, když Kristiána převzal. V úvodu konstatoval, že mikrofon na pódiu není nikdy nastaven na jeho malý vzrůst.

Francouzsko-arménský skladatel, šansoniér a herec Charles Aznavour převzal na Febiofestu cenu Kristián za celoživotní přínos kinematografii. | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Aznavour nahradil původně ohlášenou Catherine Deneuveovou, která se z účasti kvůli náhlé zdravotní indispozici omluvila. Její lékař jí cestu letadlem do Prahy nedoporučil.

Ocenění za ni převzal francouzský velvyslanec Roland Galharague. „Vím, že Catherine by tu s námi dnes velice ráda byla. Určitě na nás teď myslí a je vděčná za tuto poctu," řekl.

Febiofest začal

Na slavnostním zahájení Febiofestu hosté zhlédli černobíle natočené drama Sally Potterové Večírek. V hlavních rolích satirické konverzační komedie líčící pokrytectví vyšších vrstev britské společnosti se objevili Timothy Spall, Kristin Scott Thomasová, Patricia Clarksonová, Bruno Ganz a Cillian Murphy.

Febiofest uvede do 23. března v 15 sekcích přes 170 snímků. Pokračovat bude téměř do konce dubna v šestnácti městech. Ceny Kristián mají převzít také francouzští režiséři Arnaud Desplechin a Leos Carax. V čele 33členné poroty sekce Nová Evropa je zpěvačka Marta Kubišová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme