Vítězem Febiofestu je drama Ostrým nožem. Režiséři Menzel a August získali cenu za celoživotní přínos

Vítězem soutěžní sekce Nová Evropa filmového festivalu Febiofest se ve čtvrtek stalo slovenské drama Ostrým nožem. Ocenění Kristián za celoživotní přínos kinematografii získali oscaroví režiséři Jiří Menzel a Bille August. Během 26. ročníku festivalu bylo uvedeno 156 filmů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cenu pro režiséra Menzela převzala jeho manželka Olga Menzelová. Vlevo prezident festivalu Fero Fenič, vpravo generální ředitel České televize Petr Dvořák. | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Film Ostrým nožem režiséra Teodora Kuhna vypráví příběh otce, kterému parta neonacistů zavraždí syna a on se rozhodne vzít spravedlnost do svých rukou. „Cenu beru jako závazek, abych se dál snažil v roli režiséra,“ řekl Kuhn, který si odnesl výhru 5000 eur (zhruba 129 000 korun). Na portálu ČSFD získal snímek od diváků 72 procent.

Film musí být v něčem divný, jinak nemá smysl ho dělat. Ovlivnil mě i Forman, říká Louis Garrel

Číst článek

Cenu za Menzela, který se od konce roku 2017 potýká s vážnými zdravotními problémy, převzala jeho manželka Olga Menzelová. „Jirka moc zdraví a věří, že vás bude moct brzy pozdravit osobně,“ poděkovala jménem režiséra.

Pozdravy od Augusta

Oceněný dánský režisér August, který natočil například film Bídníci v hlavní roli s Liamem Neesonem, poslal Menzelovi pozdravy. „Český film mi byl vždy velmi drahý. Když jsem byl mladý, inspirovali mě pánové Jiří Menzel a Miloš Forman, díky kterým mě napadlo stát se režisérem. Vždy mě u českého filmu fascinoval humor a humanismus a stále se k filmům těchto dvou mužů vracím,“ řekl August.

Za celoživotní přínos kinematografii ocenil Febiofest také herečku Jiřinu Bohdalovou, amerického herce Petera Fondu.

Cenu Amnesty International Febiofest Award za film zabývající se lidskoprávní tematikou získal srbský režisér Ognjen Glavonić za snímek Náklad. Jeho režijní debut vypráví o řidiči dodávky Vladovi, který veze tajemný náklad z Kosova do Bělehradu během leteckého útoku NATO.

Po předání cen zhlédli diváci životopisné drama Stan a Ollie režiséra Jon S. Bairda o komediální dvojici Stan Laurel a Oliver Hardy. Film natočený v loňském roce je zaměřen na poslední fázi spolupráce a přátelství Laurela a Hardyho. Hlavní role ztvárnili Steve Coogan a John C. Reilly.

V pátek, poslední den pražské části Febiofestu, bude mít na festivalu premiéru televizní minisérie Vodník režiséra Viktora Tauše v hlavních rolích s Klárou Melíškovou, Václavem Neužilem, Miroslavem Krobotem a dalšími. Festival pak pokračuje od 1. dubna do 18. dubna v dalších 14 městech. Slavnostní zakončení se koná tradičně ve Zlíně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme