Festival Ji.hlava láká na počítačovou hru o Orbánově Maďarsku nebo 12 hodin o čínském undergroundu

Letošní dokumentární přehlídka Ji.hlava nabídne přes stovku filmů ve světové či evropské premiéře, dosud nejrozsáhlejší přehlídku 360° a interaktivních děl u nás nebo třeba 12hodinový film o čínském undergroundu. V soutěžních sekcích se představí dokumenty z prostředí vězení, současného Maďarska nebo Krymu.

Jihlava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z filmu Iluze | Zdroj: MFDF Jihlava

Překvapuje mě, že je dokumentární film stále opomíjen, přestože patří v kinematografii k tomu nejzajímavějšímu. Oproti hranému filmu mnohem věrněji zrcadlí naše vlastní otázky, pochyby, radosti i prohry. Dokumentární film není určen k tomu, abychom v kině na chvíli zapomněli na vlastní život, ale naopak abychom si ho uvědomili,“ uvádí nový ročník festivalu jeho ředitel Marek Hovorka.

„Právě v dokumentu probíhá skutečný zápas o film, hledání jeho nových možností, témat a perspektiv. Jsem rád, že letošní Ji.hlava přináší unikátní kolekci snímků, které diváci nemají možnost nikde jinde vidět.“

Návštěvníci festivalu budou moci v premiéře zhlédnout například snímky Volný pokoj, ve kterém belgická režisérka Alexandra Kandy Longuetová v lynchovském stylu zachycuje osudy čtyř lidí v chátrajícím americkém motelu, nebo Moje babička z Marsu, v němž ukrajinská babička režiséra Aleksandera Mihalkovichová přemítá nad odchodem z anektovaného Krymu.

V sekci Česká radost se utká třináct filmů. Iluze Kateřiny Turečkové přiblíží formou simulované počítačové hry společenské problémy v současném Maďarsku.

Prožitek vězení zase slibuje čtyřhodinové dokument Uzamčený svět Karla Žaluda. „Záměrem bylo představit na silných příbězích několika lidí v různých fázích výkonu trestu průřez systémem nápravné péče, ale i přesah k úvahám o vině, trestu, spravedlnosti, o tom, zda se člověk v našem represivním systému skutečně může napravit či změnit,“ přibližuje film režisér.

Festival uvede také dokumentární drama Hovory s TGM, v němž historik Pavel Kosatík inscenuje dialog prezidenta Tomáš Garrigua Masaryka se spisovatelem Karlem Čapkem.

Mimo soutěž dojde na novinky od Jeana-Luca Godarda nebo Wima Wenderse. Portréty prezidentů nabídnou dokumenty Setkání s Gorbačovem od Wernera Herzoga a Svědkové Putinovi od Vitalije Manského. Pro ty nejtrpělivější přidala Ji.hlava do svého programu také 12hodinový snímek Report o čínském undergroundu.

Vedle tradičních soutěžních sekcí letos festival uvede rozsáhlý retrospektivní výběr produkce Kanady, Francie a Spojených států nazvaný Direct Verité. V sekci nebudou chybět díla Jeana Roucha, Richarda Leacocka nebo Evalda Schorma a Radúze Činčery.

Festival v Jihlavě uvede snímky o prezidentské kampani a papeži. Vznik státu připomenou filmy o emigrantech

Číst článek

Svou práci přijede do Jihlavy představit rakouský režisér Gustav Deutsch, rumunský držitel Křišťálového glóbu z uplynulého karlovarského festivalu Radu Jude nebo přední polský režisér Krzystof Zanussi, který navíc zasedne v porotě soutěže zahraničních dokumentů Opus Bonum.

O nejlepším českém dokumentu pak rozhodne mimo jiné oscarová režisérka Marie Dvořáková nebo Charlotta Kotíková, dlouholetá kurátorka Brooklynského muzea v New Yorku a pravnučka Tomáše Garrigua Masaryka.

Festival dokumentárních filmů Ji.hlava probíhá od 25. do 30. října. Pořadatelé už dříve oznámili, že tématem 22. ročníku bude paměť, k níž se budou vázat také snímky připomínající letošní 100. výročí založení republiky. 

kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme