Skončil 15. ročník Festivalu krátkých filmů. Hlavní cenu získal rwandský snímek Sbalím se a jdu

Vítězem patnáctého ročníku pražského Festivalu krátkých filmů se stal rwandský snímek Sbalím se a jdu od režiséra Mbabaziho Sharangaba. V národní soutěži ocenila porota film Vyměnila jsem si směnu od Luboše Kučery. Festival během šesti dnů uvedl 130 snímků z 35 zemí světa.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběr ze snímku Sbalím se a jdu | Zdroj: Festival krátkých filmů Praha

Porota na dvaceti tříminutovém snímku Sbalím se a jdu ocenila především „že bez tragičnosti zobrazuje truchlení jako nedílnou součást života. Prostřednictvím intimního a zvídavého stylu dovedně zkoumá možnosti jazyka filmu a ukazuje, že kreativita a přátelství dokáží uzdravovat.“

Dva české krátkometrážní snímky soutěží na filmovém festivalu Sundance ve Spojených státech

Číst článek

Mezinárodní soutěže se zúčastnilo 25 filmů z 22 zemí a vítěz si odnesl i odměnu dva tisíce euro (50 tisíc korun). Zvláštní uznání potom získal čínský snímek Co vlastně víš o Měsíci a vodě režisérky Jian Luo.

Cenu za nejlepší český film si odnesl film Vyměnila jsem si směnu. Tříčlenná porota ocenila to, „že film mistrně zvládá rytmus, tón i dialog a zároveň diváka vtáhne díky poutavé ústřední ženské postavě obklopené ansámblem magorů. Porota zvláště oceňuje, že snímek přistupuje k sociálním tématům s citem, ale i s humorem a nepřestává diváka překvapovat“.

V národní soutěži udělila porota i Zvláštní uznání filmu Jiří pes uprchlík v režii Tomasze Wińského.

Cena diváků letos patří francouzskému režisérovi Fabrice Bracqovi za snímek Město burek, o Sulejmanovi a Lejle, kteří se právě vzali a slíbili si věrnost v dobrém i zlém. Dobré je, že se milují. Zlé je, že žijí v absurdní zemi jak z Franze Kafky.

Festival, který je pořádaný organizátory Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, se konal od 22. do 26. ledna 2020 v pražském kině Světozor a Pilotů.

Záběr ze snímku Jiří pes uprchlík, ve kterém hraje Jenovéfa Boková (vlevo) a Eliška Křenková | Zdroj: Festival krátkých filmů Praha

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme