Černobílý film opět ožívá. Tipy na tři filmy o životě v bývalém sovětském bloku očima současných autorů

Současný film se kvůli stylizaci, dobové patině nebo například napodobení konkrétních dobových reálií anebo fotografií často natáčí černobíle. A s velkým úspěchem. Například filmy Roma, Bílá stuha anebo Ida získaly v posledních letech Oscary. Přinášíme vám tipy na tři černobílé filmy – na polský, ruský a slovensko-český snímek, které jsou všechny dostupné online.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ze snímku Služebníci | Zdroj: Aerofilms

Služebníci (2020)

Služebníci, nový film slovenského režiséra Ivana Ostrochovského, vyprávějí příběh z teologického semináře v totalitním Československu 80. let. A tím pádem vyprávějí i o vztahu církve, totalitní moci a jednotlivce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si tipy na tři aktuální černobílé snímky

Učitelé v semináři se obávají, že by režim mohl jejich školu zrušit, a nabádají žáky, aby se chovali způsobem, který je pro vládnoucí komunistickou stranu uspokojivý. Mladí seminaristi proto stojí před zásadními i životními volbami.

Film měl světovou premiérou na Berlinale a od té doby s mnoha odklady čeká na svou kinopremiéru v Česku. Do 15. dubna máme možnost Služebníky streamovat na serveru Aerovod.cz.  

Léto (2018)

Léto od ruského divadelního a filmového režiséra Kirilla Serebrennikova, perzekvovaného ruským režimem, je černobílý hudební film. Je prosycený bezstarostnou letní atmosférou, ale nepostrádá silné nadčasové téma a vtipný filmový jazyk.

Vypráví o přátelství dvou muzikantů – hudebním porozumění a lásce dvou mužů k jedné ženě. Odehrává se v prostředí undergroundu v Leningradě jinak spoutaném sovětskou totalitou. Film o svobodě dýchat doprovází hitový soundtrack.

Studená válka (2018)

Studená válka, který natočil Pavel Pawlikowski, je příběhem o nešťastné lásce zpěvačky Zuly a skladatele Viktora. Odehrává se, jak napovídá název, na pozadí poválečných dějin komunistického Polska a celé Evropy.

Film byl na festivalu v Cannes odměněn cenou za nejlepší režii. Studenou válku, stejně jako Služebníky a Léto, můžete vidět na Aerovodu.

Pavel Sladký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme