Distributoři a filmaři chtějí do programu COVID-kultura. Ztráty kvůli pandemii jdou do stovek milionů

Unie filmových distributorů (UFD) a zástupci filmové obce jsou překvapeni, že je filmová distribuce vyloučena z podpory, kterou poskytuje program COVID-kultura. Distributoři to ve čtvrtek uvedli v tiskové zprávě. V ní připomněli, že kvůli okamžitému uzavření kin měli distributoři a kina od počátku nouzového stavu veliké ztráty a distributoři vložili peníze do uvedení filmů, jejichž premiéry musely být zrušeny.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Producenti v audiovizi během karantény odhadovali ztráty ve filmovém průmyslu a na něj navázaných oborech ve stovkách milionů korun. Ilustrační foto | Zdroj: Film Europe

Posunutí premiér filmů způsobilo podle UFD i obrovské ztráty v oblasti video distribuce, která přišla téměř o všechny novinky letošního roku a musela být v řadě případů velmi nákladně zcela ukončena.

„V tomto je situace totožná s marně vynaloženými náklady v oblasti performing arts nebo filmových festivalů, které jsou do programu zahrnuty,“ uvádí UFD.

Ředitelka Colours of Ostrava: V popředí jsou velké průmyslové podniky, ale kultura je také podnik

Číst článek

Kina a filmoví distributoři byli podle unie mezi těmi, kdo na uvolňování opatření proti koronaviru rychle reagovali, a snažili se okamžitě navrátit k činnosti.

„Unie filmových distributorů neshledává důvod k vyřazení podnikatelů z oblasti kinodistribuce z okruhu žadatelů programu, považuje to za nesystematické a diskriminační. Filmová distribuce byla výrazně zasažena, tak jako jiná zahrnutá odvětví,“ uvádí unie a žádá Ministerstvo průmyslu a obchodu, aby doplnilo subjekty z oblasti filmové distribuce mezi oprávněné žadatele programu COVID-kultura, a tak podpořilo i tento zasažený sektor kreativního průmyslu.

Program má kompenzovat pořadatelům kulturních akcí výdaje, které vznikly od 1. října loňského roku do letošního 17. května ve spojitosti s projekty, které se měly uskutečnit od 10. března do 31. srpna. V programu je připraveno 900 milionů korun, spuštěn byl 18. srpna a za první den ministerstvo evidovalo žádosti za 6,9 milionu korun.

Stamilionové měsíční ztráty

Do kin loni zavítalo přes 18,3 milionu diváků, což je o dvanáct procent víc než předloni. Tržby se meziročně zvýšily o patnáct procent na 2,6 miliardy korun. Průměrné vstupné se loni meziročně zvýšilo ze 138,82 koruny na 142,83 koruny.

Kultura v době koronaviru: divadlo hraje v karanténě i pod rouškou, Mňága a Žďorp koncertuje ve zkušebně

Číst článek

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda z toho už na začátku nouzového stavu vyvodil, že průměrná měsíční ztráta kin, která by vznikla neúčastí veškerých diváků, by se pohybovala kolem 200 milionů korun.

Producenti v audiovizi během karantény odhadovali ztráty ve filmovém průmyslu a na něj navázaných oborech ve stovkách milionů korun. Podle Asociace producentů v audiovizi (APA) může letos pokles filmové výroby činit 75 procent.

V analýze, kterou vypracovala APA, UFD, Asociace provozovatelů kin, Asociace režisérů a scenáristů a Asociace animovaného filmu, uvádí, že se v České republice kvůli opatření proti šíření koronaviru zrušilo či přerušilo natáčení zahraničních štábů skoro za pět miliard korun. V případě výroby českých filmů, dokumentů a animované tvorby je zatím zrušeno nebo přerušeno natáčení v objemu půl miliardy korun. S uvolňováním opatření se ale zahraniční štáby začaly před dvěma měsíci do Česka vracet, pomáhaly jim i zvací dopisy od ministra kultury.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme