Filmový festival v Cannes končí, Zlatou palmu získal japonský snímek Zloději z obchodů

Hlavní cenu filmového festivalu v Cannes Zlatou palmu letos získal snímek Manbiki kazoku (Zloději z obchodů) japonského režiséra Hirokazua Kore'edy. Slavnostním předáváním cen v sobotu večer končí 71. ročník významné mezinárodní filmařské události.

Aktualizováno Cannes (Aktualizováno: 22:25 19. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní cenu festivalu získal režisér Hirokazu Kore'eda za snímek Manbiki kazoku | Foto: Stephane Mahe | Zdroj: Reuters

Na druhém místě skončil snímek BlacKkKlansman o černém policistovi, který se infiltroval do Ku Klux Klanu. Velkou cenu si za něj odnese americký tvůrce Spike Lee.

Letošní festival v Cannes měl několik vážnějších favoritů tipovaných na získání hlavní ceny, nicméně Manbiki kazoku byl před soutěží pasován na ‚černého koně‘. Snímek vypráví o zchudlé rodině, která se vydává na scestí zločinu.

Cenu za nejlepší režii si odnesl polský tvůrce Pawel Pawlikowski se snímkem Zimna wojna (Studená válka). Film popisuje 20 let vztahu dvojice v poválečné Evropě a při světové premiéře v Cannes si vysloužil ovace vestoje.

Ceny za nejlepší scénář byly uděleny dvě. Jedna patří íránským autorům scénáře ke snímku Se rokh (Tři tváře) Džafaru Sanahímu a Naderovi Saeivarovi. Druhou dostala Italka Alice Rohrwacherová za film Lazzaro Felice (Šťastný Lazzaro).

Nejlepší mužský herecký výkon podle poroty předvedl Ital Marcello Fonte ve filmu Dogman (Chlapík od psů). Nejlepší herečkou byla vyhlášena Kazaška Samal Esljamova za roli ve filmu Ajka.

Poprvé v historii festivalu byla udělena i zvláštní Zlatá palma. Byl jí oceněn francouzský režisér, herec, producent a scénárista Jean-Luc Godard za „neustále nové definování kina“, jak řekla předsedkyně poroty Cate Blanchettová.

Cenu poroty si z Cannes odnáší libanonský film Capharnaüm režisérky Nadine Labakiové.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme