Filmy, samota a tajný život promítačů. Co by vám nemělo uniknout z prvních tří dnů v Karlových Varech

Filmový festival v Karlových Varech je v plném proudu a vyznat se se v záplavě informací, které ze západu Čech přicházejí, nemusí být jednoduché. Máme pro vás proto přehlednou příručku prvních dnů ve Varech.

Karlovy Vary Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začíná 52. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Červený koberec, oranžové balónky a bílé blesky fotoaparátů doprovázely páteční slavnostní zahájení festivalu. V pořadí už 52. ročník zahájila netradiční americká komedie, která se v českém překladu jmenuje Pěkně blbě. Podívat se na ní budou moci i lidé, kteří se do Varů nedostali. Film se totiž objeví v kinech díky distribučnímu labelu karlovarského festivalu, společnosti Aerofilms a České televize.

Prezident karlovarského filmového svátku Jiří Bartoška předal v pátek večer při zahájení Ceny prezidenta festivalu herečce a producentce Umě Thurmanové a oscarovému herci herci Caseymu Affleckovi. Křišťálovým glóbem za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii pak ocenil amerického skladatele filmové hudby Jamese Newtona Howarda.

Právě poslední zmiňovaný si atmosféru ve Varech hodně užíval. "Orchestr je skvělý, lidé jsou úžasní a na festivalu je k vidění spousta moc dobrých filmů. Je to tu fantastické," prohlásil v rozhovoru po Radiožurnál Newton Howard.

A jaké je to ve Varech pro běžného smrtelníka? "Bez oranžové šňůrky na krku chodíte po Varech skoro jako nazí. Můžete si sice ve festivalovém obchůdku zakoupit merchandisingu s Belmondem kolik chcete, nezakryjete tím ale fakt, že bez průkazu na hrudi nezapadáte," popisuje zpravodajka iRozhlas.cz Kristina Roháčková. 

Ve Varech a uprostřed davů se ale člověk může cítit i sám. Jaké to je, když stojíte před ruskými nápisy v místní lékárně a jste na ně zcela sám, popisuje Kristína ve druhé části svého festivalového zápisníku.

A jestli byste se chtěli podívat na to, jak vypadá opravdové zákulisí festivalu, přečtěte si o festivalových promítačích a uváděčích, kteří ve svých běžných životech pracují jako advokáti nebo porodníci. Zde se však mění na lidi, díky kterým vlastně celý festival běží. 

A jaký je zahajující film festivalu, komedie Pěkně blbě? "Jako zahajovací snímek festivalu to není zrovna nejsilnější hráč, už ze své podstaty má ale šanci potěšit co nejširší okruh diváků. Vsází přitom na suchý humor, společenskou glosu a bruslení svých protagonistů z trapných situací," píše Kristina Roháčková

mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme