OBRAZEM: Romeo, král Lear či Igor Hnízdo. Jan Tříska ztvárnil řadu ikonických postav

Ve věku 80 let zemřel v noci na pondělí herec Jan Tříska. V pražské Ústřední vojenské nemocnici podlehl vážným zraněním, která mu způsobil sobotní dosud nevysvětlený pád z Karlova mostu. Tříska byl jedním z mála českých herců, kterým se podařilo vybudovat si kariéru doma i v zahraničí. Účinkoval v Národním divadle i v American National Theatre, jeho nejznámější rolí byl ale učitel Igor Hnízdo v Obecné škole.

Obrazem Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Tříska se po absolvování DAMU v roce 1959 stal vůbec nejmladším členem činohry Národního divadla. Už jako 25letý zde exceloval například v titulní roli Romea a Julie. V 60. letech následoval režiséra Otomara Krejču do nově vzniklého Divadla za branou, po jeho zrušení působil v Městských divadlech pražských.

Záhy nato si mladého herce s výrazným hlasem všiml i český film. Role, které ale zpočátku dostával, spadaly veskrze do škatulky mladých floutků a rozhněvaných mladých mužů. V televizi často ztvárňoval pohádkové prince. Přelom přišel až s obsazením ve filmu Lidé z maringotek a rolí Široka v legendárním seriálu Záhada hlavolamu.

Zemřel herec Jan Tříska. Podlehl zraněním, která utrpěl při sobotním pádu z Karlova mostu

Číst článek

Po Třískově emigraci do Spojených států amerických v roce 1977 se začala rozvíjet jeho zahraniční kariéra. Ačkoli anglicky uměl pouze šest slov, dostával role v divadle i ve filmu. Do svých filmů ho obsazovali režiséři jako Warren Beatty, Peter Sellars nebo Miloš Forman.

Po pádu komunismu se do Česka často vracel, ačkoli trvale bydlel v Los Angeles. Natočil tu například snímky Želary, Horem pádem, Jedna ruka netleská nebo Obecná škola s Janem Svěrákem, jehož role Igora Hnízda ho provázela až do konce života.

Na česká divadelní prkna se vrátil v roce 2002, kdy dostal nabídku nastudovat pro Letní shakesperovské slavnosti Krále Leara. Hostoval také v Divadle Na Jezerce, kde hrál třeba v inscenaci čtyř Janů (Hrušínský, Hřebejk, Kačer, Tříska) v inscenaci Kumšt. Představení se stalo jedním z nejnavštěvovanějších a dosáhlo více než 200 vyprodaných repríz.

V roce 2017 dostal Jan Tříska na filmovém festivalu Febiofest cenu Kristián za celoživotní přínos kinematografii.

kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme