Oscarový režisér a autor filmového Kmotra Francis Ford Coppola slaví 80. narozeniny

Patří do první ligy hollywoodských režisérů, ačkoli nenatočil tolik filmů jako někteří stejně slavní kolegové. Americký režisér Francis Ford Coppola se narodil 7. dubna 1939. O film a divadlo zajímal už jako malý kluk a brzy přesně věděl, čím chce být. Světovou kinematografii obohatil zejména o drama z vietnamské války Apokalypsa nebo mafiánskou ságu Kmotr, kterou filmoví odborníci vyhlásili druhým nejlepším snímkem všech dob za Občanem Kanem.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký režisér, scenárista a producent Francis Ford Coppola po obtisknutí rukou do cementu před TCL Chinese Theatre v Hollywoodu (foto z roku 2016)

Americký režisér, scenárista a producent Francis Ford Coppola po obtisknutí rukou do cementu před TCL Chinese Theatre v Hollywoodu (foto z roku 2016) | Foto: Mario Anzuoni | Zdroj: Reuters

Coppola se narodil v Detroitu v rodině s italskými kořeny. Jeho otec Carmine Coppola byl hudebník a skladatel. Když byly Coppolovi dva roky, přestěhovala se celé rodina do New Yorku, kde získal jeho otec práci.

V roce 1957 začal Coppola studovat nejprve divadelní režii a posléze přešel na filmovou katedru. Už na škole natáčel krátké filmy, ale zlom v jeho kariéře nastal po seznámení s producentem nízkorozpočtových snímků Rogerem Cormanem. Coppola se stal členem jeho týmu a nejprve sbíral zkušenosti jako asistent režie.

V roce 1963 natočil svůj první celovečerní film: horor Demence 13. Následovaly již celkem příznivě hodnocené snímky Teď už jsi velký chlapec, muzikál s Fredem Astairem Divotvorný hrnec nebo drama Lidé deště.

V té době se také seznámil s tvůrcem Hvězdných válek Georgem Lucasem, kterému pomohl do světa filmu. „Byl našim lídrem, naší inspirací,“ řekl Lucas o Coppolovi. Spolu si na konci 60. let založili nezávislou filmovou společnost American Zoetrope.

V dalších letech se Coppola dal i na psaní scénářů a za scénář k válečnému velkofilmu Patton získal Oscara. Začátkem 70. let natočil svůj asi nejznámější film Kmotr, první část později třídílné mafiánské ságy.

Přes počáteční nedůvěru producentů si dokázal prosadit herce i vlastní pojetí adaptace slavného románu Maria Puza a téměř tříhodinový opus o jedné mafiánské rodině s Marlonem Brandem a Al Pacinem v hlavních rolích získal tři Oscary za nejlepší film, za scénář podle předlohy a mužský herecký výkon v hlavní roli (Marlon Brando si ale cenu odmítl převzít).

Americký režisér, scenárista a producent Francis Ford Coppola na tiskové konferenci v Tokiu (foto z roku 2013) | Foto: Yuya Shino | Zdroj: Reuters

Fascinující svět násilí a zločinu, ale i cti a rodinných hodnot se stal klasikou prakticky hned po svém uvedení a Coppola byl na vrcholu. Poté napsal scénář k adaptaci knihy Velký Gatsby a pokračování Kmotra získalo dokonce šest sošek americké filmové akademie.

Prokletí Apokylpsy

Pak přišel film, který se změnil v děsivou noční můru. Coppolu uchvátila novela Josepha Conrada Srdce temnoty, a tak se s filmovým štábem ponořil do nitra filipínských pralesů, kde začal natáčet Apokalypsu.

Vznik tohoto dramatu z vietnamské války provázela jedna katastrofa za druhou — drahé kulisy smetl uragán, natáčení se protahovalo a původní rozpočet se téměř ztrojnásobil. Coppola musel rozprodat skoro všechen svůj majetek, aby nakonec dokončil dílo, které dodnes fascinuje. V roce 2001 uvedl novou verzi snímku, který se protáhl o hodinu.

Poté si prošel krizí, včetně dluhů, a v roce 1990 dostal šanci natočit třetí díl Kmotra, ve kterém potvrdil, že dokáže natočit kvalitní i výnosný film. O dva roky později pak sklízelo úspěchy jeho vizuálně atraktivní zpracování románu Brama Stokera Drákula a v dalším období zaujal právnickým dramatem podle knihy Johna Grishama Vyvolávač deště.

Z filmaře vinařem

Poté se na deset let odmlčel a věnoval se svým podnikatelským aktivitám, obchodoval s vínem a provozoval hotely. Vinařství je jeho největším koníčkem hned po filmu. První vinice si v kalifornském Rutherfordu, který leží ve věhlasné vinařské oblasti Napa, koupil již v roce 1975 po komerčních úspěších prvních dvou Kmotrů.

S filmem dal o sobě vědět až po deseti letech v roce 2007, kdy představil na filmovém festivalu v Římě snímek Mladost bez mladosti, který vytvořil podle novely rumunského spisovatele a filozofa Mircey Eliada. „Tento film představuje nové období v mé kariéře, nyní mám v úmyslu točit jen osobní filmy,“ řekl po uvedení filmu.

Francis Ford Coppola (vpravo) s dcerou Sofií Coppolovou (foto z roku 2004) | Foto: Fred Prouser | Zdroj: Reuters

Coppola překvapivě prohlásil, že má hodně společného s hlavním hrdinou příběhu, rumunským profesorem lingvistiky Dominikem Mateiem (Tim Roth), jemuž se zdá, že promarnil svůj život, ale nakonec zázrakem omládne. Film financoval z prodeje svého vína a sám si ho také natočil v Rumunsku prý jako by dělal studentský film.

Coppola je od roku 1963 ženatý s režisérkou dokumentárních filmů Eleanor, s níž má tři děti (čtvrtý potomek — syn Gian-Carlo — v roce 1986 tragicky zahynul). Rodina Coppolových patří k největším klanům v Hollywoodu.

Dcera Francise Coppoly Sofie je úspěšnou režisérkou a scenáristkou, v roce 2003 získala za scénář ke snímku Ztraceno v překladu Oscara a v roce 2017 si z filmového festivalu v Cannes odnesla cenu za nejlepší režii za snímek Oklamaný. Syn jeho staršího bratra Augusta je slavný herec Nicolas Cage a herectví se věnuje i Coppolova sestra Talia.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme