První seriál HBO v hebrejštině a arabštině. Televize odvysílá minisérii o událostech v Pásmu Gazy

Americká televize HBO začne příští týden vysílat desetidílný dokumentární seriál Our Boys (Naši chlapci) o událostech, které před rokem 2014 vedly k válce v Pásmu Gazy. V konfliktu zemřelo přes 2200 Palestinců, z nichž polovina byli civilisté. Na izraelské straně bylo 73 mrtvých, hlavně vojáků.

Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

HBO bude poprvé vysílat seriál v hebrejštině a v arabštině, pořad bude mít anglické titulky. Spoluautory jsou Joseph Cedar, který byl dvakrát nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film, Hagaj Levi, jenž byl oceněn Zlatým glóbem, a palestinský občan Izraele Taufík abú Vaíl, který dostal za film Žízeň cenu kritiků v Cannes.

Na internet unikla ukázka z ruské verze seriálu Černobyl, obsahuje hrdinné Sověty a americké špiony

Číst článek

Izrael zahájil válku proti Pásmu Gazy v červenci 2014 po raketových útocích, které z Pásma Gazy vedlo radikální hnutí Hamás. Útoky byly odvetou za intenzivní vojenskou operaci, při níž Izraelci na okupovaném Západním břehu Jordánu zatýkali členy této skupiny a pátrali po únoscích a vrazích tří izraelských mladíků.

Jejich těla se našla až 14 dní po únosu. Potom tři Izraelci u Jeruzaléma upálili šestnáctiletého Palestince Muhammada abú Chudajra z východního Jeruzaléma. Boje v pásmu pak trvaly 51 dní.

Cedar řekl, že se spolu s kolegy snažil o citlivý žurnalistický přístup. „Snažili jsme se dostat na obrazovky něco, co bude nejblíže skutečným událostem, nebo alespoň jak my je chápeme,“ citovala ho agentura AP. Jeho kolega Levi počítá s potížemi.

‚Budou na nás útočit'

„Řekněme si upřímně, budou na nás útočit zprava, zleva, budou to Arabové i Židé. Bude to těžké pro všechny,“ řekl. Abú Vaíl pak upozornil, že „půjde o film, který neuspokojí ani Izraelce, ani Palestince“. Doufá ale, že je osloví a možná i změní názory některých z nich.

Přípravy na film začaly v roce 2015, točilo se v okolí Jeruzaléma, aby byly scény autentické. Děj je točen z pohledu abú Chudajrovy rodiny, jednoho agenta izraelské kontrarozvědky a abú Chudajrových vrahů.

Dva z nich poslal soud do vězení na doživotí, jednoho na 21 let. Všichni přiznali, že motivem jejich činu byla msta za smrt tří židovských mladíků. Jeden z jejich vrahů byl v Izraeli odsouzen na doživotí, dva byli zastřeleni při přestřelce s vojáky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme