Herci se předběžně dohodli s hollywoodskými studii. Končí tak stávka, která trvala 118 dní

Americký odborový svaz herců SAG-AFTRA se předběžně dohodl s hollywoodskými studii na ukončení druhé ze dvou stávek, které otřásly americkým zábavním průmyslem. Stávka trvající 118 dní oficiálně skončí těsně po půlnoci místního času, tedy po deváté hodině SEČ. Celostátní rada odborů bude o dohodě jednat v pátek a po tomto zasedání zveřejní další podrobnosti, uvedl SAG-AFTRA.

Los Angeles Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hollywoodští herci slaví dohodu se studii

Hollywoodští herci slaví dohodu se studii | Foto: Mario Anzuoni | Zdroj: Reuters

Členové odborů přerušili práci v polovině července. Požadovali zvýšení minimální mzdy, podíl na příjmech ze streamovacích služeb a ochranu před svým nahrazením „digitálními replikami“ vytvářenými umělou inteligencí (AI).

Konec pětiměsíční stávky v Hollywoodu? Filmová studia se předběžně dohodla se scenáristy

Číst článek

Podle odborů se vyjednavači předběžně dohodli na nové smlouvě s Aliancí filmových a televizních producentů (AMPTP), tedy sdružením hájícím zájmy velkých studií, streamovacích služeb a produkčních společností.

Průlom znamená, že Hollywood bude moci poprvé od května rozjet plnou produkci, jakmile členové odborů v nadcházejících týdnech odsouhlasí ratifikaci dohody.

Protest herců, podobně jako v případě scenáristů, souvisí s platovými podmínkami při práci pro streamovací služby, které jsou podle umělců výrazně horší, než tomu bylo u tradičních televizních produkcí.

Kvůli stávce v Hollywoodu jsme propustili 1700 lidí, říká majitel Prague Studios

Číst článek

Za oběma stávkami jsou také obavy z nahrazování lidské práce obsahem generovaným umělou inteligencí. Herce znepokojuje, že studia by díky pokroku AI mohla manipulovat s jejich podobiznami nebo nahrazovat lidské herce digitálními obrazy.

Členové odborového svazu scenáristů se vrátili ke psaní scénářů koncem září. Kvůli pokračující stávce herců však bylo mnoho produkcí stále bez práce. Podle odhadu Milken Institute stálo přerušení práce v Hollywoodu Kalifornii více než šest miliard USD (138 miliard Kč).

Přerušení práce v Hollywoodu přimělo televizní stanice zaplnit své podzimní vysílání reprízami, soutěžními pořady a reality show. Filmová studia pak musela odložit premiéry a natáčení řady snímků, včetně filmu Duna: Část druhá, nejnovějšího dílu Mission: Impossible a hraného remaku animované klasiky od Disneyho Sněhurka, uvedla agentura Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme