Polský soud zakázal ministrovi zveřejňovat na internetu příspěvky týkající se režisérky Hollandové

Soud ve Varšavě v úterý zakázal ministrovi spravedlnosti Zbigniewu Ziobrovi, aby se vyjadřoval k osobě i dílu režisérky Agnieszky Hollandové a používal přitom přirovnání ke zločinným režimům. Podle portálu gazeta.pl soud předběžným opatřením vyhověl právním zástupcům Hollandové, jejíž poslední film Hranice nacionalistický ministr nedávno přirovnal k nacistické propagandě.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Agnieszka Holland

Soud ve Varšavě v úterý zakázal ministrovi spravedlnosti Zbigniewu Ziobrovi, aby se vyjadřoval k osobě i dílu režisérky Agnieszky Hollandové a používal přitom přirovnání ke zločinným režimům (Agnieszka Hollandová) | Zdroj: Profimedia

Ziobro má zakázáno „zveřejňovat na všech svých kontech na sociálních sítí příspěvky týkající se Hollandové nebo její tvorby, v nichž by se objevovala přirovnání její osoby nebo jejích děl ke zločinným autoritářským režimům, známým z minulosti nebo současnosti,“ uvádí se v rozhodnutí soudu.

Autoritářskými režimy myslí nacismus, stalinismus nebo putinismus, tedy systém vlády vytvořený současným ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ziobro, který plní i funkci polského generálního prokurátora, nesmí žádná taková vyjádření používat ani v tradičních médiích.

Kritika filmu Agnieszky Hollandové je oprávněná, míní Šmigol. Politici ho ani neviděli, reaguje Harzer

Číst článek

Nyní musejí režisérčini právníci na Ziobra podat žalobu, jinak by předběžné opatření soudu po dvou týdnech přestalo platit.

Film Hranice věnující se migrační krizi na polsko-běloruské hranici se setkal s ostrou kritikou národních-konzervativců vládnoucích v Polsku. Předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński snímek minulý týden snímek nazval „ostudným a odpudivým paskvilem“. Politici vládního tábora ostře na režisérku zaútočili, aniž by film viděli. Zastalo se jí naopak mnoho osobností kulturního života v Polsku, ale i její kolegové v zahraničí, včetně Česka.

Film měl premiéru začátkem měsíce na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. do polských kin byl uveden minulý týden a česká premiéra je ohlášena na 19. října.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme