Lodě ve Hře o trůny pochází z malé moravské dílny. Roli při výrobě hraje čas i cena

Lodě z televizní ságy Hra o trůny znají diváci po celém světě. Zřejmě ale netuší, v jak skromných podmínkách vznikají – v jedné nenápadné moravské dílně. „Vraty mé dílny od roku 2012 prošlo kolem třiceti lodí,“ říká stavitel lodí Radim Zapletal v rozhovoru s Lucií Výbornou.

Host Lucie Výborné Lipník nad Bečvou Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavěl lodě pro Hry o trůny, seriál Vikingové, Ligu výjimečných nebo třeba pro Letopisy Narnie. Všechno přitom přišlo zčista jasna, kdysi dávno v roce 2012.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vzniká loď pro seriál? Poslechněte si rozhovor Lucie Výborné s Radimem Zapletalem

„V klidu jsem si klepal v dílně a najednou mi zazvonil telefon. Nemluvím anglicky, tak jsem to položil. Za půl hodiny už mi volali česky,“ vzpomíná stavitel, jak se dostal k zakázce na seriálu Vikingové.

Jeho lodě se inspirují nejen reálnou historickou předlohou (jako třeba právě u seriálu Vikingové), ale někdy i fantazií výtvarníka. To je třeba případ i populární Hry o trůny.

Času na stavbu navíc mnoho není. „Stavíme třeba tři lodě během dvou měsíců, jsme na to tři,“ upozorňuje Radim Zapletal.

Lodě, které takhle Radim Zapletal a jeho tým postaví, něco vydrží. Postupy, které používá, se od těch klasických (které používali třeba skuteční Vikingové) ale liší.

„Lodě se dřív dělaly z masivního dřeva, které se štípalo. Pro film to ale není reálné, všechno se totiž dělá v krátkém čase a hraje roli i cena,“ vysvětluje stavitel.

Nechat události plynout

Stavěl už přitom kdeco. Začínal historickou zbrojí, dokázal ale postavit i trojského koně. K lodím jako takovým se dostal vlastně náhodou. Ještě jako šermíři v roce 1992 plánovali, že se na vlastnoručně postavené lodi vypraví do Ameriky.

„Ta loď fyzicky existovala a snad existuje ještě dodnes,“ vzpomíná Radim Zapletal s tím, že na samotnou plavbu nakonec nedošlo.

„Tyhle velké sny jsem si už prosnil. Co jsem dělal místo toho, ale stálo za to. Dnes už si dopředu velké cíle nedávám, nechávám události plynout,“ uzavírá.

Lucie Výborná, als Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme