Polský ministr odsoudil nový film Hollandové. Příběh uprchlíků přirovnal k nacistické propagandě

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro a někteří další politici vládnoucích stran ostře napadli nový film režisérky Agnieszky Hollandové Hranice, který sleduje uprchlickou krizi na polsko-běloruské hranici a má v pondělí premiéru v hlavní soutěži na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. Ziobro, předseda krajně pravicové vládní strany Suverénní Polsko, snímek přirovnal k nacistické propagandě. Informovala o tom agentura AP.

Aktualizováno Varšava (Aktualizováno: 16:34 5. 9. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Režisérka Agnieszka Hollandová

Film Hranice režisérky Agnieszky Hollandové bude mít premiéru v úterý | Foto: Yara Nardi | Zdroj: Reuters

Film, který podpořil také český Státní fond kinematografie, se zabývá humanitární krizí mezi běženci, kteří před dvěma lety uvázli na hranici mezi Běloruskem a členskými státy EU Polskem, Litvou a Lotyšskem.

„Ve třetí říši Němci produkovali propagandistické filmy zobrazující Poláky jako bandity a vrahy. Dnes na to mají Agnieszku Hollandovou,“ uvedl Ziobro v úterý na svém účtu na sociální síti X (dříve Twitter).

Gazeta Wyborcza na svých internetových stránkách píše, že ministr kultury Piotr Gliński z vládnoucího Práva a spravedlnost (PiS) ujišťuje, že snímek nebyl financován z prostředků ministerstva ani Polského filmového institutu. Na jeho premiéru se nechystá.

Soudkyně ústavního soudu a někdejší poslankyně PiS Krystyna Pawlowiczová na síti X Hollandovou obvinila, že její „hloupý, falešný, neodpovědný, odporný pamflet štve Poláky proti jejich obráncům“.

Znepokojující reakce polských bezpečnostních služeb, komentují obyvatelé Bělověže situaci na hranici

Číst článek

Podle popisu z programu filmového festivalu tento hraný film dramatizuje tragédii, která se odehrála na „zelené hranici“ (jak zní název snímku v polštině), která prochází bažinami a lesy.

Příběh vypráví o tom, jak se protnou osudy polské humanitární aktivistky, mladého polského pohraničníka a syrské rodiny na útěku.

Hollandová již delší dobu kritizuje nesmlouvavý postoj polské vlády vůči uprchlíkům a migrantům a své názory promítla také do tohoto snímku, poznamenala AP.

‚Manipulativní útok‘

„Jde o urážející, manipulativní útok jak na umělkyni (Hollandovou), tak na svobodu slova, svobodu tvorby,“ uvedla k vyjádřením politiků vládnoucích stran známá polská herečka Maja Ostaszewská, která ve filmu hraje.

Doufá, že proti jejich útokům se jasně ohradí filmoví tvůrci v Polsku.

Krize na bělorusko-polské hranici podle armády sílí. O přechod usilují tisíce lidí, zapojují se i Wagnerovci

Číst článek

Magdalena Środová, významná polská filozofka, která se netají svou kritikou vůči PiS a jeho spojencům, uvedla, že skandální reakce Ziobra na film Hollandové „ukazuje autoritářství současné vlády i ohromnou agresivitu ministra spravedlnosti vůči těm, kdo ukazují pravdu o tragické situaci na hranici, která je výsledkem současné politiky vlády PiS“.

Tato strana se podle ní bojí pravdy a svůj strach zakrývá nenávistí vůči těm, kteří pravdu říkají.

V roce 2021 pozval běloruský diktátor Alexandr Lukašenko do země běžence z Blízkého východu i Afriky, když jim nabídl běloruská víza a letecké spojení do Minsku.

Následně je nasměroval na hranici se zeměmi Evropské unie. Běloruská pohraniční stráž je někdy hnala násilím na druhou stranu hranice.

Polsko Lukašenka, spojence ruského vůdce Vladimira Putina, tehdy obvinilo, že používá uprchlíky jako hybridní zbraň pro destabilizaci celého regionu.

Je nezbytné s Poláky hovořit, prohlásil Lukašenko a nařídil obnovení kontaktů s Varšavou

Číst článek

Polští pohraničníci pak v řadě případů zatlačili běžence zpátky na běloruskou stranu hranice nebo je odmítli nechat zažádat o azyl. V létě 2021 migranti uvázli v „zemi nikoho“ mezi Polskem a Běloruskem, kde se jim nedostalo humanitární ani lékařské pomoci.

Podle zpráv humanitárních pracovníků v této hraniční zóně přišly o život desítky běženců.

„Pochopila jsem, že se na hranici staví výcvikový tábor krutosti. Podle mého názoru to bylo čistě politické rozhodnutí,“ uvedla Hollandová v rozhovoru poskytnutém polskému vydání časopisu Newsweek.

Režisérka v něm viní populisty v Polsku i jiných zemích z toho, že se snaží vydělávat politické body na tom, co sama označuje za krátkozraký a nelidský postoj k migraci.

Hranice má v Polsku premiéru 22. září, do českých kin má přijít o tři dny dříve.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme