Zemřel Isao Takahata. Slavnému tvůrci animovaných filmů bylo 82 let

Ve věku 82 let zemřel světoznámý japonský režisér animovaných filmů a spoluzakladatel animátorského studia Ghibli Isao Takahata. S odkazem na sdělení studia o tom v pátek informovaly agentury AFP a AP.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonský režisér animovaných filmů Isao Takahata | Foto: Mario Anzuoni | Zdroj: Reuters

Takahata zemřel v nemocnici v Tokiu, kde byl hospitalizován kvůli rakovině plic, oznámilo studio Ghibli. Smuteční obřad je naplánován na 15. května.

Takahata se proslavil zejména filmem Hrob světlušek (1988), což je příběh o dvou sirotcích, kteří se snaží přežít hrůzy druhé světové války. Jeho nejnovější film Příběh o princezně Kaguje (2013) byl nominován na Oscara za nejlepší animovaný film.

Rivalství s Mijazakim

Takahata se narodil v prefektuře Mie. Svou kariéru ve filmovém průmyslu započal ve studiu Tóei v roce 1959, kde se také potkal se svým dlouholetým kolegou a rivalem Hajaem Mijazakim, s kterým v roce 1985 založil studio Ghibli.

Tisk světoznámé a uznávané tvůrce často označoval za přátele, kteří jsou zároveň rivalové.

V průběhu své dlouhé kariéry Takahata režíroval a produkoval více než dvacet filmů; mimo jiné psychologické romantické drama (Střípky minulosti), rodinnou komedii (Mí sousedé Jamadovi) a ekologický dobrodružný film (Pom poko).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme