‚Lidský ve všech aspektech‘ Film o odboji Romů proti nacistům získal cenu na německém festivalu goEast

Tvůrci filmu o odboji Romů proti nacistům Jak jsem se stala partyzánkou získali cenu na německém festivalu goEast. Z hlavní soutěže konané ve Wiesbadenu si odnesli jedno z hlavních ocenění – Cenu za kulturní rozmanitost. Informoval o tom ve středu Jan Bodnár za společnost Media Voice, která je spolu se společností Film & Sociologie a televizemi RTVS a Česká televize koproducentem filmu.

Praha/Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z filmu Jak jsem se stala partyzánkou | Foto: Oficiální propagace filmu Ako som sa stala partyzánkou

Dokumentární snímek režisérky Very Lackové, který vznikl ve slovensko-české koprodukci, by se měl v českých kinech objevit na začátku příštího roku.

Režisérka v dokumentu odhaluje na pozadí vlastní rodinné historie pohnuté osudy čtyř romských partyzánů. Pátrání ji přivedlo k doposud nezveřejněným faktům a přináší příběhy lidí, kteří se navzdory odlišnému etnickému původu dokázali spojit v boji proti zlu.

Více než sto dokumentů dostupných online. Začíná 56. ročník festivalu Academia Film Olomouc

Číst článek

„Spojením boje o přežití její rodiny během druhé světové války s vlastními zkušenostmi jako člena romské komunity maluje Vera Lacková obraz, který je lidský ve všech jeho aspektech, bez falešných kategorizací, obraz, který odhaluje jak radost z rodiny, tak bolest systematického útlaku,“ uvedla ve svém zdůvodnění ocenění porota.

Prostřednictvím rozhovorů s potomky, pamětníky či pátráním v archivech režisérka představuje Romy, kteří svými činy přerostli dějiny minoritního etnika a dostali se do kontextu evropských dějin. Při svém pátrání narazila na zakořeněné předsudky, lhostejnost a nenávist vůči romské komunitě.

„O Romech v odboji se toho moc neví. Když už, tak je na ně většinou nahlíženo spíše jako na oběti holokaustu, ale neví se, že to byli i hrdinové. Nechci, aby lidé, kteří bojovali za naši svobodu, upadli do úplného zapomnění a zemřeli tak podruhé,“ uvedla Lacková.

Vera Lacková je ředitelkou produkční společnosti Media Voice. Svojí tvorbou bojuje především proti stereotypnímu vnímání a diskriminaci menšin. Je jednou z mála romských filmařek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme