Režisér a výtvarník Jan Balej převezme za film Malá z rybárny jednu z cen Hanse Christiana Andersena

Jednu z letošních cen Hanse Christiana Andersena získá český režisér, scenárista a výtvarník Jan Balej za svůj loutkový film Malá z rybárny. Cenu převezme 2. dubna v dánském Odense, v den výročí a v místě narození světoznámého pohádkáře. Kromě Baleje ocenění obdržela také Lorena Ojeda Dávilaová z Mexika a baletní škola Královského divadla v Odense. Za velvyslanectví Dánského království v Praze o tom v neděli informovala Veronika Trojanová.

Odense Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Balej představil film Malá z rybárny i na filmovém festivalu v Karlových Varech. | Zdroj: Profimedia

Cenu Hanse Christiana Andersena uděluje dánský organizátor od roku 1996 organizacím, institucím i jednotlivcům, kteří přispěli k propagaci a šíření znalostí o nejvýznamnějším dánském spisovateli Hansi Christianu Andersenovi po celém světě. V roce 2004 získala toto ocenění například i dánská královna Margrethe II., která mimo jiné výtvarně zpracovala animace k filmu Sněhová královna. Před sedmi lety byly oceněny knihovnice Hana Hanáčková a Mirka Čápová za organizaci projektu Noc s Andersenem.

Film Malá z rybárny je variací pohádky Malá mořská víla. Představí se i ve Francii

Číst článek

„Je skvělé, že toto ocenění znovu převezme český laureát právě v roce, kdy Česká republika oslaví výroční dvacátou Noc s Andersenem. Panu Janu Balejovi po zásluze srdečně gratulujeme,“ uvedl Ole Frijs-Madsen, dánský velvyslanec v ČR.

Balejův loutkový film Malá z rybárny vznikl na motivy pohádky Malá mořská víla. Výbor vyzdvihl jeho originální pojetí. Autor příběh zasadil do kulis moderní společnosti, přičemž zůstal věrný humanistickému vyznění původní předlohy.

„Film Malá z rybárny vypráví o nenaplněné lásce, zklamání a morálních hodnotách současnosti. Přináší poselství, že stojí za to i riskovat a zkusit jít za něčím, po čem toužíte,“ řekl před časem v rozhovoru pro ČTK režisér Balej.

Malá z rybárny byla v květnu 2015 uvedena v oficiálním výběru prestižní přehlídky ve francouzském městě Annecy. Moderní adaptace Andersenovy předlohy vznikala téměř čtyři roky v produkci společnosti Miracle Film za účasti koproducentů ze Slovenska, Francie a Německa. Využívá loutkovou a digitální animaci.

Zúčastnila se například i Animafestu v Záhřebu, Evropského festivalu animovaného filmu v Kecskemétu a festivalu Art Film Fest v Trenčianských Teplicích. Autoři scénáře Balej a Ivan Arsenjev posunuli děj do rušného prostředí přístavního města. Tvůrci využili sedmdesát loutek, rozpočet činil zhruba 46 milionů korun. Jde o jeden z prvních českých celovečerních loutkových animovaných filmů, který využívá loutkovou a digitální animaci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme