Smířil jsem se s tím, že to nebude kronika mé rodiny, říká Zdeněk Svěrák k filmu Po strništi bos

Jan Svěrák představil první ukázky a plakát ke svému novému filmu, který vychází ze sbírky krátkých příběhů jeho otce Zdeňka Svěráka. Po strništi bos dějově předchází Obecné škole, diváci se tak mohou těšit na oblíbené postavy Edy a maminky a tatínka Součkových, které ve snímku ztvární Ondřej Vetchý a Tereza Voříšková.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po strništi bos vznikl na motivy stejnojmenné vzpomínkové knihy Zdeňka Svěráka. Snímek vypráví o osmiletém Edovi Součkovi, jehož rodina se musí v roce 1943 vystěhovat z Prahy na venkov k příbuzným. Tam se musí podle režiséra Jana Svěráka naučit nejen chodit po strništi bos, aby obstál v místní klukovské partě.

Lyrická dramedie se natáčela v příhraničí. „Po celých Čechách jsme nemohli najít obec, která by se dala snadno upravit do dobovky z roku 1943, proto jsme šli až na okraj našich hranic do Slavonic a do asi 10 kilometrů vzdálené obce Nové Sady," popsal Jan Svěrák.

Pro jeho otce Zdeňka bylo natáčení údajně obzvlášť citlivé. „Je to o mém dětství a některé scény jsem opravdu prožil. Třeba tu, kde do Kopidlna na náměstí přijel první tank Rudé armády. Myslel jsem si, že jsem jediný, kdo tam umí rusky, přestože jsem uměl jen 'zdrastvuj' a 'že se nestydíš'. Chtěl jsem se na ten tank dostat a tyhle věty uplatnit. A tak mě tam někdo vysadil a já to tomu rudoarmějci skutečně řekl. Ten se divil," vypráví se smíchem Svěrák senior.

Z filmu Po strništi bos | Foto: Bioscop

„Ta scéna se natáčela na náměstí ve Slavonicích. Malý Lojzík (herec Alois Grec, pozn. red.) hrál mě a já hrál ředitele školy. Najednou jsem se tak mocně dostal do času svého dětství, že to bylo až k nevydržení dojemný. Na to nezapomenu."

Jan Svěrák přiznává, že se pro něj emotivním zážitkem stalo natáčení scény, kde jde parta chlapců dělat čestnou stráž k hrobu svého hrdiny a kapela pěti dědečků jim k tomu hraje českou hymnu. „Malý Eda salutoval levou rukou, ale tak strašně důstojně, a s tou hymnou v pozadí hranou dědečky na pět dechových nástrojů... Byl jsem tak strašně dojatý, že jsem nebyl schopen říct stop. Kamera stále jela, hymna už dohrála, chlapci stále salutovali a já mlčel," říká režisér.

Na setkání s novináři také vysvětlil, co má protagonista snímku na hlavě. „Pro tatínka je to naprosto běžná věc, protože v tom chodil celé dětství. Jmenuje se to kříž a maminka mu to dávala, aby mu držely vlasy, když běhá do školy a ze školy. Mohli bychom říct, že je to takový dnešní gel," vtipkoval režisér, k čemuž Zdeněk Svěrák dodal, že dnes už ho nepotřebuje.

Jan Tříska tentokrát nehraje učitele Hnízda, ale dědečka malého Edy | Foto: Bioscop

Ve filmu se v roli rodičů Součkových představí Ondřej Vetchý a Tereza Voříšková, ve vedlejších pak také Hynek Čermák, Petra Špalková nebo Oldřich Kaiser. Jan Tříska, který v Obecné školy ztvárnil postavu ikonického učitele Hnízda, hraje v Po strništi bos dědečka.

V dětských rolích se ukáží herci bez předchozí zkušenosti, které Jan Svěrák vybíral ve školách na základě toho, jak dokázali přednést vtip. Skupinu chlapců ale musel prvních 14 dní cvičit, aby se nedívali do kamery. „Na začátku jsem ani nekoukal, jak hrají, a jenom kontroloval, jestli nekoukají do kamery," vypráví.

Pak ovšem přišel jiný problém - malý Pepa si nedokázal zapamatovat text a všichni mu napovídali. Podle Svěráka dokonce jeden záběr, kde je vidět, jak ostatní ne zrovna nenápadně podsouvají Pepovi jeho repliku, zůstal ve finálním střihu filmu.

Zdeněk Svěrák se podle vlastních slov těžce vyrovnával s tím, že scénář upravuje události jeho knihy a tím pádem i mění jeho vlastní minulost. „Musel jsem se smířit s tím, že to nebudou dějiny mé rodiny, ale že to bude dost jinak. Tam se slučovaly postavy, některé se vyhazovaly. Mým příbuzným se dávaly děje, které nevykonali. Dlouho mi trvalo smířit se s tím, že musíme vytvořit novou pravdu, která by byla pro ten film nosná," popisuje.

Film se bude v premiéře promítat na začátku srpna na náměstí ve Slavonicích. Do široké distribuce pak vstoupí 17. srpna.

Plakát ke snímku Po strništi bos | Foto: Bioscop

Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme