VIDEO: Svět se rozloučil s Belmondem. Vedle rodiny a prezidenta se na pietu dostala i tisícovka fanoušků

Francouzi se u pařížské Invalidovny sešli k uctění památky zesnulého Jeana-Paula Belmonda. Od čtvrteční půl páté se tam konala pietní akce, na kterou se s oblíbeným hercem přišla rozloučit rodina, prezident Emmanuel Macron, herečtí kolegové nebo členové vlády. Na akci se dostalo i dalších tisíc lidí, kteří prokázali bezinfekčnost. Pro ostatní byly připraveny velkoplošné obrazovky před areálem a ceremoniál odvysílaly také televizní stanice.

Od zpravodaje z místa Paříž (Aktualizováno: 17:58 9. 9. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakev s Belmondem byla vystavena na čestném nádvoří Invalidovny po čtvrté hodině odpoledne. Národní pietní akce trvala dvě hodiny. Po projevu prezidenta Macrona ceremoniál zakončila francouzská hymna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Martina Baluchy z ulice, kde Belmondo strávil poslední roky svého života.

Po skončení akce se areál Invalidovny otevřel pro všechny, kteří chtěli herci vzdát hold. Deník Le Monde připomíná, že jde o výjimku, naposledy udělenou po smrti prezidenta Jacquese Chiraca v roce 2019.

Slavný francouzský herec zemřel v pondělí ve věku 88 let. V pátek bude mít Belmondo zádušní mši v klášteře Saint-Germain-des-Près. 

Sousedé truchlí

Poslední roky svého života strávil Jean-Paul Belmondo ve velkém domě v ulici Saints-Pères ve čtvrti Saint-Germain-des-Près. Právě sem se s ním někteří Francouzi přišli rozloučit.

Velmi oblíbený byl i mezi místními obyvateli. „Všichni ho milovali. Vídávala jsem ho venčit psa. Poslední dobou ale dům opouštěl jen ve svém autě. Já tady bydlím 23 let, a když jsme se sem přistěhovali, tak už tady žil,“ říká sousedka Aurore.

‚Odešel poklidně.‘ Ve věku 88 let zemřel legendární francouzský herec Jean-Paul Belmondo

Číst článek

Aurore bydlí hned naproti v domě se zelenými dveřmi a stejně jako Belmondo i ona chodí na stejná místa venčit svého psa Butche.

Když se člověk vydá dál od nábřeží Seiny, tak narazí na lahůdkářství 75leté Annette, kam svého času chodil nakupovat i další francouzský herecký velikán Gérard Depardieu. Belmonda často vídávala na ulici. Jeho smrt Annette velmi zaskočila.

„Opravdu mě to bolí. S Belmondem odchází mé mládí a určitý způsob života. Nevím, jak je to u vás, ale mám pocit, že v naší společnosti chybí vřelost a převládá násilí. Belmondo byl veselý a stále usměvavý. To nám tady bude chybět,“ svěřuje se.

Annette vzpomíná nejen na filmy, ve kterých Belmondo zářil už jako velká hvězda francouzského filmu, ale i na jeho začátky. „Mně se líbily filmy jako Opice v zimě nebo třeba U konce s dechem. Víte, bude mi 76 let a tohle jsou snímky mého mládí,“ vysvětluje.

V Annettině obchodě zní písně dalšího francouzského velikána – zpěváka Charlese Aznavoura, který zemřel před třemi lety a se kterým se Francouzi také loučili v pařížské Invalidovně.

Ten nejemotivnější okamžik z piety za Belmonda přišel na samotném konci obřadu, kdy čestná stráž vynášela Belmondovu rakev za Morriconeho melodie z filmu Profesionál. Řada lidí tady plakala jako třeba mladý Rémy, který mi řekl, že pro něj Belmondo zůstává stále živý. @iROZHLAS.cz

17:57 – 09. 09. 2021

41

Martin Balucha, onz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme