Vítězem filmového festivalu Jeden svět se stal snímek Život je skvělý, vypráví o životě v norském exilu

Vítězem letošního mezinárodního filmového festivalu o lidských právech Jeden svět se stal snímek Život je skvělý palestinského režiséra Mohameda Jabalyho o životě v norském exilu. Cenu poroty za režii obdržela Kumjana Novakova za film Když rozum mlčel. V hlasování diváků zvítězil dokument Moje nová tvář režisérky Jarmily Štukové. Slavnostní vyhlášení se za účasti prezidenta Petra Pavla konalo ve čtvrtek večer v pražském kině Lucerna.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Agnieszka Holland na filmovém festivalu Jeden svět

Agnieszka Holland na filmovém festivalu Jeden svět | Foto: Lukáš Bíba | Zdroj: Festival Jeden svět

Život je skvělý je osobní dokumentární výpověď mladého palestinského filmaře, který se vypraví na svůj první výjezd do Evropy. Netuší však, že se z měsíčního pobytu v Norsku stane nucený exil.

Režisér Christopher Nolan a jeho žena, producentka Emma Thomasová, dostanou Řád britského impéria

Číst článek

„Dokument jímavě vykresluje těžký osud gazanského filmaře, který byl kvůli politické situaci ve své vlasti nucen odejít do exilu. Ocitá se bez státní příslušnosti a musí čelit zkostnatělé byrokracii, ale nachází inspirativní podporu u malé norské komunity,“ uvedla porota.

U snímku ocenila i jeho humor a deníkovou formu. „Vypráví univerzální příběh o vytrvalosti, síle a naději s neuvěřitelnou citlivostí vůči tomu, co nás spojuje,“ dodali porotci.

Film oceněný za režii Když rozum mlčel využívá archivní materiály haagského tribunálu a dává hlas ženám, které během války v Bosně a Hercegovině čelily brutálnímu sexuálnímu násilí a mučení.

„Ačkoli se film týká jedné konkrétní historické události, vypovídá zároveň o všech ozbrojených konfliktech, které v dnešní době probíhají, a o stále častějším využívání znásilnění jako válečné zbraně,“ sdělila porota.

Cenu Poroty Václava Havla za nejlepší film získal snímek extremisti.br, který režíroval brazilský dokumentarista Caio Cavechini. Zachycuje rozdělenou brazilskou společnost, kde jsou výhrůžky a násilí běžnou taktikou pravicových extremistů.

Jeden svět vůbec poprvé uvede i fikci. Hranou tvorbou chce podtrhnout význam lidskoprávních témat

Číst článek

Diváci rozhodovali o svém favoritovi mezi 96 celovečerními filmy, mezi nimiž byly dokumenty a nově i hrané filmy o lidských právech. Cenu publika získal dokument Moje nová tvář. Hlavní hrdinka se v něm zotavuje po útoku bývalého partnera kyselinou, učí se žít se ztrátou zraku a hledá novou cestu životem.

Pražskou část festivalu letos navštívilo na 21 000 diváků. Ve více než čtyřiceti městech po celé České republice potrvá Jeden svět až do 21. dubna.

Součástí festivalu je každoročně předávání ocenění Homo Homini, které společnost Člověk v tísni uděluje od 90. let osobnostem a skupinám, které se významně zasloužily o ochranu lidských práv a demokracie. Ocenění letos převzali zástupci vězněné redakce nezávislého ázerbájdžánského on-line média Abzas Media.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme