Dokumentární film jako živá voda kinematografie, říká ředitel festivalu Ji.hlava Hovorka

Světovou premiérou filmu Tady Havel, slyšíte mě? ve středu odstartoval Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě, který nabídne přes 350 dokumentárních filmů. „Na první pohled se to zdá hodně, ale dáváme prostor i experimentálním filmům a studentům. Mnoho z nich jsou krátké filmy, ale často člověk sedí v kině a říká si, že by to mohlo být o půl hodiny kratší,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka.

Jihlava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek hovorka

Marek hovorka | Foto: Radek Lavička | Zdroj: MFDF Ji.hlava | ©

Mezi hosty budou patřit režiséři Béla Tarr a Agnieszka Holland, která naposledy zaujala filmem Hranice. Ten sklízí velké ohlasy u diváků i velkou kritiku polských politiků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Interview Plus Šárky Fenykové. Hostem je Marek Hovorka, ředitel Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji

„Přišlo nám důležité vyjádřit jí podporu, protože to, v jakém ohni se ocitla po premiéře svého filmu, je podle mého nepřijatelné. Samozřejmě v Polsku vrcholila předvolební kampaň, ale není možné se smířit s tím, že film, kterým propaguje humanismus a ukazuje osudy trpících lidí, bude nálepkován jako nacistická propaganda,“ zdůrazňuje.

Na festivalu se objeví i přesto, že jde o hraný film – festival se totiž dlouhodobě snaží prozkoumávat hranice toho, co je a není dokumentární film.

„Ona ve filmu mapuje situace, které se před dvěma lety odehrávaly na polsko-běloruské hranici a koneckonců se dějí i dnes. Udělala si velký průzkum tématu, napsala scénář, pracuje s herci i neherci. A nás zajímá, kde začíná a končí autenticita,“ vysvětluje.

Živá voda

Dokumentární film podle Hovorky zažívá v posledních 20 letech obrovský boom. Jednak je snazší natočit film, což souvisí s proměnou a demokratizací technologií, a zároveň se tvůrci mohou opřít o síť dokumentárních filmových festivalů a specializované distributory.

„To umožnilo vzniknout opravdu celé řadě výjimečných filmů, které na první pohled jsou možná silnější než hrané. A vyvolávají otázky, co je na nich vlastně dokumentární, tedy do jaké míry jsou podle předem napsaného scénáře,“ poznamenává.

Auta, lodě i pouzdro na violoncello. V Praze budou k vidění dopravní prostředky z filmů o agentu Bondovi

Číst článek

Dokumentární filmy je dnes možné najít nejen v televizi a kinech, ale i na streamovacích platformách a mezi ostatní filmovou a televizní tvorbou má stále silnější pozici.

„Myslím, že dokumentární film je živou vodou kinematografie, protože je svobodný. Problémem je jistá podfinancovanost, ty filmy primárně nevznikají proto, aby vydělaly peníze, ale z vnitřní potřeby se vyjádřit,“ dodává.

Za výhodu jihlavského festivalu označuje to, že až na obyvatele Jihlavy musí jeho účastníci změnit místo pobytu a rytmus dne a odevzdat se festivalovému životu.

„To je něco, co festivalu dodává energii a atmosféru, kvůli níž se sem spousta tvůrců ráda vrací. A publikum, které udělá tento krok navíc, tak je opravdu odevzdané filmům, o kterých diskutují i po kavárnách a jinde. Je to víc než jen zážitek z jedné či několika filmových projekcí,“ uzavírá Hovorka.

Poslechněte si celý rozhovor, audio najdete nahoře ve článku. 

Šárka Fenyková, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme