Berlinale vyznamená Menzela. Stejnou cenu mají i Fosterová nebo Eastwood

Českého režiséra a herce Jiřího Menzela letos vyznamená prestižní filmový festival v Berlíně. Udělí mu cenu Kamera Berlinale, která je určena osobnostem, k nimž má přehlídka zvláštní vztah. Sdělili to pořadatelé festivalu. Ocenění v minulosti dostali takové osobnosti, jakými jsou herec a režisér Clint Eastwood, režisér Sydney Pollack nebo herečky Jodie Fosterová a Isabella Rosselliniová.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jiří Menzel je považován za mistra komedie a rozhodujícím způsobem utvářel českou novou vlnu," uvedli v úterý pořadatelé berlínského festivalu, který začne 15. února.

Režisér Menzel před kamerou: Hraju tlumočníka, přitom neumím slovensky ani německy

Číst článek

Menzel má cenu získat o osm dní později, v den svých 80. narozenin, kdy bude mít světovou premiéru snímek Tlumočník, ve kterém hraje.

Menzel na Berlinale už v minulosti zaznamenal úspěchy jako režisér. V roce 1990 tam po letech nucené odmlky uvedl hrabalovskou adaptaci Skřivánci na niti, za niž získal hlavní cenu - Zlatého medvěda pro nejlepší film.

V roce 2006 pak byl do mezinárodní soutěže Berlinale vybrán jeho další snímek podle předlohy Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále a získal cenu FIPRESCI.

Vedle Menzela letos Kameru Berlinale dostanou také izraelský producent Katriel Schory a ředitelka Evropského filmového trhu Beki Probstová.

Menzelův film Tlumočník

Snímek Tlumočník, který bude uveden v sekci Berlinale Special, je road movie o dvou svérázných mužích, které svedla dohromady náhoda, aby se vydali po Slovensku na cestu za poznáním pravdy o vlastní minulosti.

Vedle Menzela v titulní úloze asketického tlumočníka Aliho si roli rakouského učitele, bonvivána se slabostí pro ženy a alkohol zahrál přední rakouský herec Peter Simonischek.

Na Berlinale se objeví i další dva snímky s českou účastí. V hlavní soutěži bude uveden film Touch Me Not (Nedotýkej se mě), který vznikl v rumunsko-německo-česko-bulharsko-francouzské koprodukci. V sekci Panorama budou zase mít diváci možnost zhlédnout česko-chorvatský koprodukční snímek Až přijde válka režiséra Jana Geberta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme