Britská organizace kritizuje festivalová ocenění pro Deppa. Připomíná jeho případ domácího násilí

Chystané pocty americkému herci Johnnymu Deppovi na filmových festivalech v Karlových Varech a španělském San Sebastiánu odsoudila přední britská charitativní organizace Solace Women’s Aid, která bojuje proti domácímu násilí a pomáhá obětem. Informuje o tom server BBC News. Mluvčí karlovarského festivalu Uljana Donátová řekla, že organizátoři vyjádření Britů nebudou komentovat.

Londýn/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herec Johnny Depp. | Foto: Matt Dunham | Zdroj: ČTK

Už v úterý kritizovalo sdružení španělských filmařek oznámení sansebastianského festivalu, že Deppovi v září udělí svou hlavní čestnou cenu. 

Festival v Karlových Varech přivítá držitele dvou Oscarů Michaela Caina. Dorazí i herec Johnny Depp

Číst článek

Depp loni prohrál soudní spor s bulvárním deníkem The Sun, který ho označil za manželského násilníka, připomíná server BBC News.

Podle soudce byla obvinění na Deppovu adresu „ve své podstatě pravdivá“, protože se prokázalo, že většina inkriminovaných útoků Deppa na jeho někdejší manželku Amber Heardovou se skutečně odehrála.

Už tento měsíc je Depp očekáván jako jedna z hlavních hvězd festivalu v Karlových Varech a v září má dostat cenu Donostia v San Sebastiánu. Taková ocenění jsou pochybná a zarážející, uvedla organizace Solace Women’s Aid.

Zatímco ve Španělsku má 58letý Depp převzít 22. září čestné ocenění jako „jeden z nejtalentovanějších a nejvšestrannějších herců současné kinematografie“, karlovarský festival chce vzdát hold slavnému herci, „jehož kariéra nezapomenutelně obohatila světový film“.

Festival podle úterního prohlášení připomene „nesmazatelnou stopu, kterou zanechal v dějinách filmu posledních dekád“. Pětapadesátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční ve dnech 20. až 28. srpna.

Nárůst domácího násilí

„Rozhodnutí udělit tuto cenu za celoživotní dílo je zvláště urážlivé po roce, kdy domácí násilí prudce narostlo v podmínkách nutných pro řešení globální pandemie,“ uvedla ve svém prohlášení organizace Solace Women’s Aid. Ta v červnu oznámila, že po prvním lockdownu v Británii zaznamenala nárůst počtu volání na své linky důvěry o 27 procent.

Efekt Euro 2020? Případy domácího násilí rostou při velkých sportovních zápasech, upozorňují studie

Číst článek

Deppova kariéra po loňském soudním sporu utrpěla.

Po rozsudku jej studio Warner Bros. požádalo, aby se vzdal role kouzelníka Grindelwalda v dalším díle filmové série Fantastická zvířata ze světa čaroděje Harryho Pottera. Herec žádosti studia vyhověl. Hollywoodská hvězda naopak zůstává reklamní tváří značky Christian Dior.

Deppovo účinkování v minulosti pomohlo řadě filmů získat kultovní status. Patří k nim například tituly Co žere Gilberta Grapea (1993), Arizona Dream (1993), Mrtvý muž (1995), Krycí jméno Donnie Brasco (1997) nebo Strach a hnus v Las Vegas (1998).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme