Renomé karlovarského festivalu potvrzuje i Guardian. Bez partnerů by to nešlo, říká výkonný ředitel

Některým umělcům se nelíbí, že mezi sponzory letošního ročníku filmového festivalu v Karlových Varech je také společnost Česká zbrojovka. Nejen o otevřeném dopisu více než čtyřicítky českých a slovenských filmařů, ale také o festivalové atmosféře a jedinečných zážitcích si Vladimír Kroc povídal s výkonným ředitelem festivalu Kryštofem Muchou.

Dvacet minut Radiožurnálu Karlovy Vary Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chceme lidi inspirovat,“ říká výkonný ředitel karlovarského festivalu Kryštof Mucha. | Foto: Filip Jandourek

Signatáři otevřeného dopisu si myslí, že obchodní politika České zbrojovky neodpovídá idejím mezinárodního filmového festivalu. „Žádné ideje jsme si nedefinovali, ale samozřejmě chceme ukázat lidem jak tady v České republice, tak hostům ze zahraničí to nejlepší, co ve světě filmu za uplynulý rok vzniklo. Chceme lidi inspirovat,“ říká výkonný ředitel Kryštof Mucha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vladimír Kroc si povídal s výkonným ředitelem MFF Karlovy Vary Kryštofem Muchou

S kritikou sponzora nesouhlasí: „Hrozí nebezpečí, že si můžeme říct: pivovar je špatný sponzor, protože vyrábí alkohol, firma, která dělá benzin, také není vhodná a podobně. Financovat festival není jednoduchá a my jsme za ty, kteří jsou ochotni takové akci pomoci, rádi,“ odráží Mucha kritiku. Nelíbí se mu ani forma protestu: „Lidé, kteří otevřený dopis napsali, jsou z devadesáti procent naši kamarádi. Čekal bych, že to za námi přijdou probrat.“

Festival ve Varech vyhrálo bulharské drama Otec. Křišťálový globus převzala Clarksonová a Smutný

Číst článek

Renomé festivalu si všimli i v britském listu The Guardian. „Důvodem je z velké části atmosféra, vstřícnost vůči publiku, možnost dostat se na filmy za minimální ceny. Další věcí je kvalita programu, MFF je cinefilská akce. Bez partnerů ale tyto věci nejdou dělat,“ dodává ředitel Mucha.

O osud festivalu v době tabletů a smartphonů se nebojí: „Myslím, že festivaly získávají čím dál větší význam. Roli hraje úchvatnost setkávání, moment, kdy se na film díváte s dalšími lidmi a společně prožíváte emoce… To jsou mimořádné zážitky, vidět tvůrce, který film prezentuje poprvé v životě před publikem. Setkávání je klíčová věc,“ doplňuje.

Jak se festival podílí na restaurování starých filmů? Proč letos ve Varech nepromítají filmy v letním kině? A jak festivalu pomohla hollywoodská hvězda Julianne Moorová? Poslechněte si celý rozhovor.

Vladimír Kroc, Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme