Kino Světozor si ke 100 letům nadělilo ‚artplex‘. Nový sál pro 50 diváků nabídne umělecké projekty

Vstup do nového třetího sálu kina Světozor | Zdroj: Aerofilms

Pražské kino Světozor ve čtvrtek otevřelo svůj třetí kinosál. Díky němu bude moci biograf sídlící ve Vodičkově ulici uvádět přes 400 filmových projekcí měsíčně, rozšíří svou dramaturgii a také zprovozní samoobslužný bar. Uvedl to v tiskové zprávě Jakub Fürst za společnost Aerofilms. Do nového sálu se vejde 51 diváků.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Praze funguje skoro desítka multiplexů a několik jednosálových kin, která se zaměřila na alternativní dramaturgii. Tato kina většinou kvůli stavebním dispozicím a svému umístění nemají možnost růst.

„Ve Světozoru jsme měli to štěstí, že se nám vedle dvou stávajících sálů s celkovou kapacitou přes 400 míst podařilo umístit i sál třetí. Vejde se do něj 51 diváků,“ uvedl dlouholetý ředitel kina Světozor Petr Jirásek. Kino Světozor tak s odkazem na termín multiplex a na dramaturgii Světozoru i nového sálu označuje jako artplex.

„Světozor se promění v artplex, ve kterém bude zároveň možné zajít na významný filmový festival, přímý přenos opery či divadla ze zahraničí nebo titul z distribuční nabídky. Budeme tak moci promítat tituly, které se ostatní kina pro jejich uměleckou vyhraněnost často bojí nasadit,“ dodal.

Nový sál kina Světozor | Zdroj: Aerofilms

Od roku 2004 do Světozoru podle Jiráska zavítalo přes 1,5 milionu diváků. Za posledních pět let je to v průměru kolem 145 tisíc platících diváků ročně. S novým sálem se v kině otevře i nový, samoobslužný bar a kino zruší tištěný program, bude dostupný již jen digitálně.

Třetí sál vznikl za finančního přispění Státního fondu kinematografie podle návrhu architektonického studia SKUpina a architektů Marcely Steinbachové ve spolupráci s Vítem Holým.

Nový samoobslužný bar v kině Světozor | Zdroj: Aerofilms

Historie kina Světozor umístěného v jedné z dodnes nejživějších pražských pasáží se začala psát před 100 lety. Několik let po první projekci na sklonku roku 1918 bylo kino Světozor přeměněno na kabaret.

K původnímu poslání se vrátilo roku 1957, kdy bylo přestavěno na kino panoramatické. V roce 1968 pak Světozor na půldruhého roku ubytoval slavný Kinoautomat, představený poprvé na výstavě Expo ́67 v Montrealu.

Novodobá historie se současnými provozovateli se začala psát roku 2004, kdy se po žižkovském Aeru stalo druhým středobodem evropského a artového filmu v Praze. Třetí sál je, stejně jako malý a velký, vybaven nejmodernější promítací 4K technikou a ozvučením.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme