Filmový archiv zpřístupňuje němé snímky i s hudebním doprovodem současných hudebníků

Národní filmový archiv postupně až do června zpřístupní zdarma sedm němých filmů, které hudebně doprovodí současní hudebníci a hudebnice. Jedná se o festival němých filmů, kteý je součástí evropského projektu s názvem A Season of Classic Films. Akce chce přiblížit zejména mladému publiku klasické snímky a péči o filmové dědictví.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O festivalu němých filmů se současnou hudbou si povídal publicista Václav Müller s dramaturgem Jonášem Kucharským.Václav M | Foto: Národní filmový archiv

„V rámci tohoto festivalu se snažíme ukázat rozptyl, co může zvuk němého filmu dnes nabídnout,“ říká dramaturg festivalu Jonáš Kucharský.

Přehrát

00:00 / 00:00

O festivalu němých filmů se současnou hudbou si povídal publicista Václav Müller s dramaturgem Jonášem Kucharským

Filmy jsou k vidění online na webových stránkách archivu. „Zvolili jsme cestu dvou obrazovek. Na jedné obrazovce je film samotný, na druhé obrazovce je záznam hudebníka a jeho vystoupení,“ přibližuje dramaturg. Diváci tak mohou současně pozorovat scény z filmu a hudebníkův doprovod.

Sken 35mm filmu Bílý ráj, který je možný v rámci festivalu zhlédnout | Zdroj: Národní filmový archiv

První online projekce proběhla 8. dubna. Poté přibyde další titul s novým hudebním doprovodem každé dva týdny. „Mezi těmi snímky najdeme populární romantické melodramy nebo komedie jako třeba Hříchy lásky nebo Milenky starého kriminálníka, ale zároveň tam najdeme trochu zapadlejší snímky,“ doplňuje Jonáš Kucharský.

Fotografie z filmu Hříchy lásky: Marcella Albani a Walter Rilla | Zdroj: Národní filmový archiv

ech, Václav Müller Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme