Karlovarský festival představil soutěžní snímky. Nechybí Olmo Omerzu nebo Adam Sedlák

Deset světových premiér připravil pro letošní 53. ročník Karlovarský filmový festival. Na přehlídce se v hlavní soutěži objeví snímek jednoho z nejvýraznějších autorů současné evropské kinematografie, rumunského režiséra Radu Judeho. Tuzemskou filmovou produkci zastupuje v hlavní soutěži Olmo Omerzu s road movie Všechno bude a režisér Adam Sedlák s filmem Domestik.

Karlovy Vary Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

MFF Karlovy Vary | Foto: Jan Rosenauer

„Tak si to tady užijte, ale všeho s mírou,“ loučí se s dětmi před odletem na dovolenou Karel Roden v Rodinném filmu.

Snímek slovinského režiséra Olma Omerzu ceny sbíral na několika festivalech a stal se filmem roku podle České filmové kritiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Deset světových premiér připravil pro letošní 53. ročník MFF KV

Všechno bude

Letos bude hodnotit porota v Karlových Varech nový koprodukční film, který Omerzu režíroval. Jmenuje se Všechno bude. Líčí v něm příběh přátelství dvou patnáctiletých kluků.

Sebejistý Mára a podivínský Heduš vyjíždějí autem do promrzlé krajiny za dobrodružstvím. Svérázná road movie režiséra Olmo Omerzu bude mít na festivalu v Karlových Varech světovou premiéru.

Režisér Olmo Omerzu při natáčení filmu Všechno bude. | Zdroj: Česká televize

Konkurence Judeho

Soupeře bude mít silné. Jeden z nejvýraznějších autorů současné evropské kinematografie rumunský režisér Radu Jude uvede, také ve světové premiéře, film s názvem Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři.

O snímku se píše jako o filmu, který až nevídanou silou útočí na emoce diváků.

Letos se na festivalu v Cannes hodně mluvilo o absenci žen režisérek. To se o karlovarském festivalu říct nedá.

Respektovaná argentinská režisérka Ana Katzová přiveze do Karlových Varů melancholické drama, kterému ale nechybí humor - jmenuje se Cesta do Florianópolisu.

Rumunský režisér Radu Jude. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Na Východ od Západu

V soutěži Na Východ od Západu ženský element rovnou převažuje, sedm z 12 soutěžních snímků natočily režisérky. Patří k nim i Češka Beata Parkanová s debutem Chvilky, který je o nástrahách rodinného života.

V nesoutěžní řadě hlavního programu karlovarského festivalu se objeví například sci-fi komedie Benjamina Tučka Mars, v hlavních rolích s Jiřím Havelkou nebo Petrou Nesvačilovou. Film ukazuje, jak Češi svérázným způsobem osidlují Rudou planetu.

Regina Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme