V 81 letech zemřel Ladislav Mrkvička. Proslul na divadelních prknech, ve filmu i v rozhlase

Po dlouhé nemoci zemřel v neděli herec Ladislav Mrkvička, bylo mu 81 let. Potýkal se s Parkinsonovou chorobou, která mu už nedovolovala pracovat. Serveru iDnes.cz a Radiožurnálu to v pondělí potvrdil mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Mrkvička v něm strávil pětadvacet let a ztvárnil postavy v inscenacích Jak se vám líbí, Mirandolína, Idiot nebo Romeo a Julie. Loni dostal Českého lva za film Staříci i Cenu Thálie za celoživotní mistrovství.

Praha (Aktualizováno: 10:28 28. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herec Ladislav Mrkvička

Herec Ladislav Mrkvička | Foto: Dan Materna | Zdroj: Profimedia/MAFRA

Kolegové ho přezdívali malý velký muž nebo taky „Mrkvajs“. Byl nevelkého vzrůstu, ale jeho výkony v divadle i před kamerou byly mimořádné. Na DAMU se přitom koncem 50. let napoprvé nedostal, a tak rok pracoval jako ošetřovatel šelem v zoo.

Hlavní cenu Trilobit získali herci Schmitzer a Mrkvička za jejich role ve filmu Staříci

Číst článek

Pak ale u zkoušek uspěl a vystudoval herectví u profesora Miloše Nedbala. Na konci školy měl ale opět problémy – za účast na manifestacích při studentském majálesu v roce 1962 ho zadržela StB a následoval vyhazov těsně před absolutoriem. 

Mrkvičkovy hvězdné divadelní okamžiky začaly v roce 1977 nástupem do Divadla Na zábradlí, kde proslul především jako Smerďakov v dramatizaci Dostojevského Bratrů Karamazových a jako Hanťa v dramatizaci Hrabalovy Hlučné samoty.

Už od mládí ho znala herečka Iva Janžurová. Seznámila se s ním na DAMU, o několik let později s Mrkvičkou ale spolupracovala také v Národním divadle.

„Když jsme věděli, že se v Národním divadle uvede Audience u královny, tak jsme ho s Alicí Nellis zvažovaly pro roli Churchilla. Chtěla jsem ho přemluvit, protože se mi pro tu postavu zdál báječný,” řekla pro Radiožurnál.

Vypravila se za ním proto na mimopražskou inscenaci hry Vstupte! od Neila Simona. „Bylo to skvělé a Láďa Mrkvička se mi zdál ve formě,” popsala. Přemluvit se jí ho ale nepodařilo, prý se na to necítil. „Ještě jsem to zkoušela po telefonu, ale nic ho nepřimělo, aby to s námi nazkoušel. Byl něžný komik, který to bral vážně,” dodala.

Rotmistr v Atentátu

Do širšího diváckého povědomí se dostal díky roli rotmistra Vyskočila v Sequensově válečném dramatu Atentát a během 70. a 80. let se vypracoval v jednoho z nejvíce obsazovaných herců ve filmu.

Vzpomínka na Českém rozhlase

Stanice Český rozhlas Dvojka si připomene herce Ladislava Mrkvičku v pondělí do 17.00 do 18.00, kdy bude vysílat výběr z rozhovorů a ukázek z jeho díla. Od 20.00 pak v jejím programu najdete pohádku Tři veteráni od Jana Wericha, na které se Mrkvička podílel. Na webu Českého rozhlasu Vltava si potom můžete poslechnout jeho rozhlasový um ve hře Člověk s příběhem.

Jaroslav Soukup ho například obsadil do snímku Dostih, kde hrál žokeje, stejnou roli si zahrál i v populárním televizním seriálu Dobrá voda. Zahrál si také v několika kriminálních filmech.

Na filmovém plátně

Rozporuplným momentem v jeho kariéře byla role nadporučíka Stejskala v Sequensově kontroverzním normalizačním seriálu Třicet případů majora Zemana. Naposledy se Mrkvička dostal do širšího povědomí rolemi v obou sériích úspěšného seriálu Policie Modrava (2015 a 2017) nebo v dramatech Piknik (2014) a Tenkrát v ráji (2016).

Mrkvička si srdce diváků získal skromným a nenápadným herectvím. Za svou dlouhou kariéru si vyzkoušel ty nejslavnější divadelní role a jeho záběr před filmovou kamerou byl také obsáhlý – hrál v dramatech, komediích, pohádkách, detektivkách a v řadě seriálů.

Velkou část své kariéry spojil s Národním divadlem, diváci ho mohli vidět i na dalších scénách.

Celoživotní mistrovství v dabingu

Kromě herectví byl Mrkvička také významným dabérem, namluvil například Matouše ve slavných komediích o Šimonovi a Matoušovi a jeho zajímavý hlas mohli posluchači slyšet i v rozhlase. V roce 2012 získal cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.

V rozhlase byl například vypravěčem v dramatizaci knihy Jaroslava Foglara Záhada hlavolamu. S Českým rozhlasem spolupracoval řadu let, posluchači ho mohli slyšet například v nahrávkách Záhořanský hon od Aloise Jiráska, Cirkus Humberto od Eduarda Basse, U kulaté báby od Georgese Simenona nebo Odkaz dona Quijota od Miguela de Cervanta.

Jan Herget, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme