Muž se zaječíma ušima otevře Letní filmovou školu. Zúčastní se jí řada známých tváří

Letní filmová škola (LFŠ) Uherské Hradiště od 6. do 12. srpna nabídne předpremiéry českých filmů i výjimečné hosty. Účast přislíbili Jiřina Bohdalová, Zdeněk Svěrák, Martin Huba, srbský režisér Goran Marković, polský střihač Jaroslaw Kamiński nebo chilský režisér a fotograf Sergio Castro San Martín. Pořadatelé představí předpremiéry českých filmů, dostane se i na divadla, koncerty a další program.

praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Krobot ve filmu Muž se zaječíma ušima | Zdroj: Letní filmová škola Uherské Hradiště

Festival otevře snímek Muž se zaječíma ušima režiséra Martina Šulíka. „Jednalo se o herecký úkol, který se neodmítá, veliká role spisovatele, v níž se povídka, kterou píše, prolíná s realitou,“ řekl představitel hlavní role Miroslav Krobot.

Letní filmová škola v Uherském Hradišti se odkládá na srpen. Organizátoři chtějí kvůli covidu více času

Číst článek

Původně byl festival naplánovaný na konec července. Podle Korené chtěli organizátoři posunutím termínu konání akce získat potřebný čas pro přípravu. K obdobnému kroku přistoupili v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru také loni.

Program je rozdělen na tři základní části: Historie, Současnost a Česko/Slovensko.

„Letní filmová škola sice bude kratší, její program ovšem připravujeme stejně bohatý a rozmanitý jako vždy. Historie představí dílo Akiry Kurosawy či úplně prvního Fantomase z roku 1913, díla německého expresionismu doprovodí živá hudba. Ale nejen filmem je člověk živ, a proto jsme připravili řadu atraktivních doprovodných akcí. Na Filmovku zavítá například Divadlo Járy Cimrmana, vystoupí Dan Bárta, vystavíme skici k filmu V síti,“ uvedla programová ředitelka Iva Hejlíčková.

Ukázka mexických filmů

Filmová škola mimo jiné v sekci Terra festivalis letos nabídne ukázku mexických festivalových filmů včetně bezmála tříhodinového opusu Naše doba režiséra Carlose Reygadase.

„Prst na tepu současných 'eastern' filmů podržíme v rámci divácky stále oblíbenějších Východních příslibů a ponoříme se i do galaxií imaginace v rámci virtuální reality,“ dodal programový ředitel Jan Jílek.

‚Domácí násilí je také absurdní.‘ Na Filmovce uvedli Žáby bez jazyka, jeden z nejrozporuplnějších snímků

Číst článek

S organizátory spolupracují mimo jiné Český rozhlas, Česká televize a Česká tisková kancelář, která na LFŠ uvede v premiéře novou venkovní fotografickou výstavu Olympijské okamžiky, v níž mapuje slavné i méně známé momenty z historie české a československé účasti na letních a zimních olympijských hrách.

Ovlivnění koronavirem

Do Uherského Hradiště přiveze také autorskou výstavu fotoreportéra ČTK Romana Vondrouše Fragmenty metropole, která představuje snímky pořízené během covidové pandemie v kulisách Prahy.

Při týdenním workshopu pro studenty žurnalistiky, fotografie a příbuzných oborů se budou jeho účastníci pod vedením profesionálů z ČTK podílet na plnění hlavních informačních kanálů festivalu včetně Filmových listů. ČTK bude také prostřednictvím služby Protext Video zajišťovat živé vysílání z nejdůležitějších akcí na festivalu.

Prodej akreditací a ubytování bude spuštěn 1. července. Denní program bude zveřejněn v polovině července. Více informací se nachází stránkách LFŠ.

Loňskou podobu přehlídky výrazně ovlivnila pandemie koronaviru. I tehdy ji pořadatelé přesunuli na pozdější termín a zkrátili. Návštěvníci měli loni možnost v Uherském Hradišti vidět 94 celovečerních snímků, v roce 2019 jich byl zhruba dvojnásobek. Program byl přístupný pouze pro akreditované návštěvníky, kterých bylo zhruba 5000.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme