V Uherském Hradišti začíná tradiční filmová škola. Letos ocení Janžurovou či režiséra Leigha

Výroční ceny Asociace českých filmových klubů, která je pořadatelem Letní filmové školy v Uherském Hradišti, letos na festivalu dostanou herečka Iva Janžurová, britský režisér Mike Leigh či íránský režisér Bahman Ghobadi. Asociace udělí v tomto roce celkem pět výročních cen, dostane ji i scenárista Meir Lubor Dohnal, a také zástupce filmových klubů.

Uherské Hradiště Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herečka Iva Janžurová | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Ghobadi, který je klíčovým tvůrcem pro kurdskou menšinu v Íránu, dostane cenu při sobotním večerním slavnostním zahájení školy. Na filmové škole přiveze výběr ze svých hraných filmů včetně snímku Želvy mohou létat, který festival zahájí. Při setkání s diváky bude mluvit také o kontextu nového íránského filmu a pozici kurdských tvůrců v něm či o spolupráci se světovými herci.

Dohnal stál v 60. letech u zrodu filmů Ela Havetty, Juraje Jakubiska či Juraje Herze, cenu asociace dostane v úterý. O den později ji převezme Janžurová, a to při uvedení snímku Petrolejové lampy, čímž pořadatelé také vzdají hold tvorbě Juraje Herze.

Letní filmová škola oznámila hlavní body programu. Uherské Hradiště letos láká na dílo von Triera

Číst článek

„Cenu dostane za svůj celoživotní přínos nejen českému filmu, ale obecně českému divadelně-filmovému světu ve všech možných typech rolí, které ztvárnila skvěle,“ uvedla Korená. Letní filmová škola uvede s Janžurovou také komedii Pane, vy jste vdova! i snímek Výlet, ve kterém hrála po boku svých dcer.

Na čtvrtek je připraveno předání ceny zástupci filmových klubů, jeho jméno organizátoři tají. „Bude to překvapení i pro klubisty. Je to člověk, který se o rozvoj asociace zasloužil velmi výraznou měrou a stále patří mezi nejvýraznější členy asociace, spolupracoval také s letní filmovou školou,“ řekla Korená.

Za kariéru plnou filmů reflektujících komplikovanost mezilidských vztahů, které vychází z britské divadelní tradice i sociálního realismu, dostane cenu režisér Mike Leigh. Stane se tak v pátek při uvedení jeho snímku Mr. Turner. Leigh uvede na Letní filmové škole komplexní retrospektivu svých filmů.

Loni dostali na filmové škole ceny asociace režisér Jan Svěrák, herečka Magda Vášáryová, švédský režisér Jan Troell, polský režisér Wojciech Smarzowski a in memoriam Radovan Novotný z filmového klubu v Novém Boru.

Letní filmová škola začala v pátek a potrvá do 5. srpna. Letos se koná její 44. ročník.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme