V 68 letech zemřela herečka Libuše Šafránková. Proslavila ji role Popelky, hrála i v oscarovém Koljovi

Ve věku 68 let ve středu zemřela televizní, filmová a divadelní herečka Libuše Šafránková. Informaci, kterou přinesl server CNN Prima News, Radiožurnálu potvrdila rodina. Herečku proslavila role Popelky z pohádky Tři oříšky pro Popelku, hrála i princeznu v pohádce Třetí princ nebo Večernici ve snímku Princ a Večernice. V minulosti bojovala s rakovinou plic.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herci Libuše Šafránková a Josef Abrhám | Zdroj: Profimedia

K nejznámějším filmům, ve kterých hrála, patří Třetí princ, Princ a večernice, Vrchní, prchni! nebo Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Připomeňte si nejslavnější role herečky Libuše Šafránkové v příspěvku Jana Hergeta

Na filmovém plátně se objevila i v oscarovém snímku Jana Svěráka Kolja, za který získala Českého lva v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon, či v přepisu knihy Michala Viewegha Báječná léta pod psa, kde ztvárnila složitý charakter v časovém rozmezí 30 let.

Z televizní tvorby jsou známé její role v pokračování seriálu Nemocnice na kraji města, v Četnických humoreskách a seriálu Náhrdelník, kde se objevila po boku svého manžela Josefa Abrháma. Společně s ním hrála i ve filmech Vrchni, prchni a Svatební cesta do Jiljí. Filmový portál csfd.cz obsahuje téměř 150 jejích rolí včetně televizních.

Poprvé svého životního druha spatřila v kině ve filmu Neschovávejte se, když prší, kde hrál Abrhám jednu z hlavních rolí. Osobně se potkali o deset let později na prknech Činoherního klubu, a když společně zkoušeli hru Poprask na laguně. Vzali se v roce 1976 a o rok později se jim narodil syn Josef.

Tři oříšky pro Popelku, Kolja nebo Báječná léta pod psa. Sedm zásadních rolí Libuše Šafránkové

Číst článek

Začátky u divadla

Své dětství strávila Šafránková ve Šlapanicích u Brna, lásku k divadlu zřejmě zdědila po tatínkovi, který připravoval čas od času v místní sokolovně ochotnická představení. Maminka zase učila na oděvní průmyslovce a její dceru bavilo malovat návrhy šatů, které si pak už prý ani nemusela koupit.

Divadelní kariéru jí sice doma nejdříve rozmlouvali, nakonec však museli kapitulovat. Vystudovala brněnskou konzervatoř a pak se vydala do Prahy.

Nejprve do Divadla Za branou, kde si zahrála Ninu Zarečnou v Čechovově Rackovi v režii Otomara Krejči. Když divadlo v roce 1972 z politických důvodů zakázali, přešla do Činoherního klubu, kde strávila dvacet let.

apa, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme