Marhoul zlákal Harveyho Keitela. Slavný herec v jeho filmu ztvární katolického kněze

Slavný americký herec Harvey Keitel ztvární roli katolického kněze v připravovaném snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče. Ve filmu podle světového bestselleru Jerzyho Kosińského se objeví mimo jiné po boku švédského herce Stellana Skarsgårda. O podpisu smlouvy s Keitelem informovala za filmový štáb Alice Titzová.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Harvey Keitel během 50. Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary

Harvey Keitel během 50. Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary | Foto: Filip Jandourek

Jednání o obsazení Keitela začala loni v srpnu zasláním scénáře, o který si řekl při pobytu na festivalu v Locarnu.

„Moc jsem popravdě nevěřil, že by to vůbec vyšlo. Rozhodl nicméně hlavně scénář a pak také role, kterou jsem mu nabídl," uvedl Marhoul. Přístup Keitela k roli označil za impozantní. Herec nyní dokončil natáčení nového filmu Martina Scorseseho a na deset dnů přicestuje do Česka. Natáčet tu bude pět dnů. V listopadu se bude točit v okolí Českého Krumlova a Hartmanic na Sušicku.

Kdo vezme pod křídlo Nabarvené ptáče? Marhoul v Cannes prodává zatím nedokončený film

Číst článek

Osm dramaturgů, 17 verzí

Film, s jehož premiérou se počítá na rok 2019, vypráví příběh židovského chlapce, který se za druhé světové války sám na venkově kdesi ve východní Evropě musí vypořádat s krutostí okolního světa.

Vzhledem k době, z níž příběh je, a jeho okolnostem bylo těžké najít vhodné lokace v Česku, točilo se tedy i na Slovensku a na Ukrajině. Scénář vznikal tři roky ve spolupráci s osmi dramaturgy, měl 17 verzí. Peníze na film Marhoul sháněl přes čtyři roky. Rozpočet filmu je 166 milionů korun.

Hvězda z Brooklynu

Osmasedmdesátiletý Keitel vyrůstal v Brooklynu, na Broadwayi debutoval ve hře Smrt obchodního cestujícího. K filmu ho přivedl režisér Martin Scorsese, s nímž v počátku kariéry natočil několik titulů jako Špinavé ulice (1973), Alice už tu nebydlí (1974) a Taxikář (1976).

Bába z ledu slaví úspěch na Tribece. Festival ocenil scénář Bohdana Slámy

Číst článek

Se Scorsesem se později sešel při natáčení kontroverzního Posledního pokušení Ježíše Krista (1988), kde ztvárnil Jidáše. V roce 1991 byl nominován na Oscara za vedlejší roli v gangsterce Bugsy.

V 90. letech Keitel našel dalšího režiséra, který ovlivnil jeho filmovou dráhu, jímž byl Quentin Tarantino. S ním natočil snímky Gauneři (Reservoir Dogs, 1991) a Pulp Fiction (1994). Ze stejného období pochází i kreace ve filmu Jane Campionové Piano (1993) nebo film Ridleyho Scotta Thelma a Louise (1992).

Keitel patří k hercům, v jejichž filmografii jsou i filmy středního proudu, bývá ale i oporou nezávislých snímků. Často záštitou či produkčním podílem umožňuje mladým tvůrcům realizaci jejich filmů.

'Není to válečný film'

Nabarvené ptáče je osobitou výpovědí židovského chlapce o podstatě a smyslu lidského života, o lidském charakteru. Děj se odehrává za druhé světové války a hlavní postavou je devítiletý Žid Joska, jehož rodiče pošlou k příbuzné na venkov kdesi ve východní Evropě, aby ho uchránili před nacisty.

„Není to ale film o holokaustu, a i když se to odehrává za války, tak to není ani válečný film," uvedl při začátku natáčení Marhoul.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme