Zemřel Max von Sydow. Hvězdě filmů Ingmara Bergmana bylo 90 let

Ve věku 90 let zemřel slavný švédsko-francouzský herec Max von Sydow. S odvoláním na umělcovu manželku o tom v pondělí informoval server Paris Match. Von Sydow se proslavil především díky spolupráci se švédským režisérem Ingmarem Bergmanem. Hrál v jeho filmech Sedmá pečeť, Pramen panny či Hodina vlků.

Paříž (Aktualizováno: 14:32 9. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Max von Sydow na snímku z roku 2015 | Foto: Paul Hackett | Zdroj: Reuters

Max von Sydow, celým jménem Max Carl Adolf von Sydow, se narodil 10. dubna 1929 ve švédském Lundu v dobře situované rodině.

V dětství prý býval velmi tichý a stydlivý jedináček. Jako gymnazistu ho ale uhranulo představení Snu noci svatojanské a i přes protesty rodičů se přihlásil na herectví. „Divadlo mě zbavilo všech obvyklých traumat a komplexů dospívajících a navíc mi dalo fantastickou možnost něco neopakovatelného vytvářet,“ vzpomínal později.

Osudové setkání

Po studiích na Královské akademii dramatických umění ve Stockholmu začal von Sydow vystupovat v divadle.

Ingmar Bergman: přehled nejlepších filmů a fotografií z natáčení

Číst článek

Osudovým pro něj bylo setkání s režisérem Ingmarem Bergmanem. Scéna ze strhujícího podobenství Sedmá pečeť, v níž von Sydow jako rytíř Block hraje šachy se Smrtí, vešla do dějin kinematografie. Nepřehlédnutelný herec exceloval i v dalších Bergmanových snímcích Lesní jahody, Hodina vlků či Hanba.

Natáčel v Hollywoodu a v řadě evropských zemí, objevil se i v bondovce Nikdy neříkej nikdy a v televizní fantasy sáze Hra o trůny. „Kdybych si mohl vybrat mezi divadlem a filmem, volil bych asi to prvé, i když obě profese mají své výhody a nevýhody,“ tvrdil.

Aktivní byl téměř do konce života. K nejznámějším „zámořským“ titulům tohoto 191 centimetrů vysokého herce patří Hana a její sestry (režie Woody Allen), Vymítač ďábla (William Friedkin), Tři dny Kondora (Sydney Pollack) či Minority Report (Steven Spielberg). Von Sydow si dále zahrál ve snímcích Hamsun, Intacto, Skafandr a motýl nebo Pelle dobyvatel, za nějž v roce 1988 získal evropskou filmovou cenu tehdy známou jako Felix a také první nominaci na Oscara.

Hra o trůny i Star Wars

Byl stále žádaný. V nedávných letech se objevil v úspěšném seriálu Hra o trůny nebo v historické sérii Tudorovci. Zahrál si ve filmech Star Wars: Síla se probouzí (2015), Robin Hood (2010) režiséra Ridleyho Scotta nebo v thrilleru Martina Scorseseho Prokletý ostrov (2010).

Max von Sydow během festivalu Berlinale v roce 2012 | Foto: Morris MacMatzen | Zdroj: Reuters

Za výkon v dramatu o atentátech na USA z roku 2001 s názvem Neuvěřitelně hlasitě & nesmírně blízko (2011) si von Sydow vysloužil druhou nominaci na prestižní zlatou sošku. Jeho posledním snímkem se stalo historické drama Kursk z roku 2018.

Charismatický von Sydow plynně mluvil i hrál v několika jazycích, například německy, francouzsky, anglicky či italsky. V roce 1994 byl hostem karlovarského Mezinárodního filmového festivalu, na němž převzal ocenění za herecký výkon. O dva roky později předsedal porotě Mezinárodního filmového festivalu Praha. V Česku také pracoval - na přelomu let 1993 a 1994 zde natáčel scény z Pochodu Radeckého.

Von Sydow, který měl od roku 2002 francouzské občanství, byl podruhé ženatý. V roce 1997 si vzal za manželku francouzskou filmařku Catherine Breletovou, s níž měl dva syny - Yvana a Cedrika. Z prvního, více než čtyřicetiletého svazku s herečkou Kerstin Olinovou měl rovněž dva potomky - Claese a Henrika.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme