Mezipatra uvedou sny, touhy a skryté vize. Jeden z největších queer festivalů začne v listopadu

Hlavně fantazii, vize či sny zachycují filmy z programu letošního festivalu Mezipatra, který se v Praze uskuteční od 8. do 15. listopadu a v Brně pak od 16. do 23. listopadu. Snímky 19. ročníku přehlídky takzvaných queer filmů spojuje téma Mimo realitu. Informovala o tom mluvčí festivalu Leonora Nushi. Festival s tematikou sexuálních menšin každý rok představuje zhruba stovku filmů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Festival Mezipatra (ilustrační foto) | Foto: Michela Karásková | Zdroj: ČTK

„Oproti předchozím dvěma ročníkům, které se věnovaly širšímu společensko-kulturnímu kontextu, se ve výběru tématu vracíme zpátky ke schopnosti filmu zobrazit naše sny, touhy a skryté vize. Snímky různým způsobem zkoumají svět fantazie, kde realitě často dochází dech,“ uvedla programová ředitelka festivalu Sandra Hezinová.

Filmové festivaly nabídnou v listopadu oscarové kandidáty i britskou Zkrocenou horu

Číst článek

Mezipatra patří k největším filmovým queer festivalům, kterých se ve světě koná asi 130. Na festivalovém plátně se často objevují snímky, které mají v Česku svou premiéru. Organizátoři vybírají díla, která získala ocenění na prestižních festivalech.

Pořadatelé už dřív uvedli, že se Mezipatra snaží přispívat k pozitivnímu obrazu lesbických, gay, bisexuálních či transsexuálních postav (LGBT), které se v českém prostředí prý stávají spíš terčem karikatur.

Přehlídku zahájí rakouské drama L'Animale o dívce Mati, která jezdí na terénní motorce s klučičí partou a později se sblíží s děvčetem, kterou s chlapci šikanovala. Režisérka filmu Katharina Mücksteinová bude patřit k hostům festivalu.

Příběh mladého Pedra, který se za peníze svléká před webovou kamerou, zachycuje drama NeonBoy. Snímek získal na letošním Berlinale cenu Teddy. Cenu Queer Palm z festivalu v Cannes má další promítaný film Dívka. Projekce doplní v kavárně Patra v pražských Vršovicích debaty s odborníky.

Permanentní vstupenku se sedmi lístky za celkem 540 korun je v Praze možné koupit do 16. října. Prodává se v kinech Lucerna a Světozor i na jejich webech. K dostání je také v Kině Pilotů. V Brně bude možné permanentku pořídit po celou přehlídku v kinech Scala a NoArt. V těchto pěti sálech se také bude promítat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme