Festivalové klenoty i společenské studie. Mezipatra se zaměří na autorské prvotiny

Nadcházející 19. ročník queer filmového festivalu Mezipatra prozkoumá témata dospívání, vytouženého rodičovství i výchovy transsexuálního dítěte. Přehlídka v pražských kinech Lucerna a Světozor začíná 8. listopadu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z filmu NeonBoy | Zdroj: Mezipatra

„I přes to, že uvádíme filmy z celého světa, dlouhodobě se zajímáme zejména o evropskou tvorbu,” říká programová ředitelka Mezipater Sandra Hezinová. „Pro letošní výběr je přitom specifické, že se jedná o debuty či druhé a třetí filmy jejich autorů a autorek.”

Přehlídku zahájí rakouské drama L’Animale. Drama o dospívání bylo na Berlinale nominováno v sekci filmů s LGBTQ tematikou. Úspěchy na zahraničních festivalech sklízel také belgický snímek Dívka o transsexuální dívce. Očekávaným přídavkem do programu je pak sociálně-kritický NeonBoy.

Představitele ústřední postavy z Pohledů z Londýna, britského herce Harrise Dickinsona, poznají diváci z loňského vítězného filmu Plážoví povaleči. V nezávislé komedii Převýchova Cameron Postové z prostředí náboženského zařízení si zase zahraje Chloë Grace Moretzová.

Novinkou letošního ročníku Mezipater je nesoutěžní sekce celovečerních filmů, kterou spojuje téma queer rodiny. Představí se zde například americký snímek Náš Jake o rodičích a jejich trans dítěti. V hlavních rolích se představí Claire Danesová a Jim Parsons.

Festival probíhá v Praze od 8. do 15. listopadu, v Brně pak od 16. do 23. listopadu. Poté se v rámci ozvěn vydá do regionů.

kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme