Dokuopera, netypické vztahy a Anna Kareninová. Jihlavský dokumentární festival oznámil své vítěze

Jeho skladby hrály často na předních scénách u nás i ve světě. A to až do doby než se protežovaný umělec Jan Kapr postavil proti okupaci Československa v roce 1968. I to připomíná dokument KAPRKÓD, který získal hlavní cenu pro nejlepší český dokument na filmovém festivalu v Jihlavě. Vedle toho diváckou cenu letos získal snímek Šťastně až na věky o netypických milostných vztazích. Cena poroty za kameru připadla filmu Je nalezena tím, koho hledá.

Jihlava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrum Jihlavy zdobily během festivalu vlajky

26. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě nabídne program vítězných filmů ještě v neděli | Foto: Jan Hromádko | Zdroj: MFDF Ji.hlava

KAPRKÓD vyniká originálním a propracovaným příběhem. Režisérka Lucie Králová si totiž vyhrála s filmovou formou, kterou popisuje jako „dokumentární operu“.

Filmařka vypráví život Jana Kapra s pomocí Českého filharmonického sboru Brno, který zpívá pro film napsané libreto. Vtipným způsobem se tak diváci dozví o skladateli, že byl novátorským autorem, který tvořil skladby na principu šifrování.

V praxi to znamená, že ve své tvorbě využíval jiné rytmické postupy a nechával prostor třeba i náhodě. V tom je podobný jeho současníkovi, ze šedesátých let, Američanovi Johnu Cageovi. A také proto experimentovala i autorka Lucie Králová, která nechala sboristy během natáčení třeba zpívat v leže anebo u zpěvu dokonce klikovat.

Nahlédnout do jiného světa

Diváckou cenu letos získal snímek Šťastně až na věky režisérky Jany Počtové. Ta v něm sleduje pět netypických milostných svazků - mezi nimi například otevřený nebo polyamorní vztah, ve kterém je celkem pět osob. Dokumentaristka Počtová je sledovala několik let a chtěla divákům nabídnout hlavně nestranný pohled.

„Pojďme se nestranně kouknout na příběhy a pojďme se snažit je pochopit. Nemusíme ty lidi mít rádi. Nemusíme je milovat. Nemusíme s nimi souhlasit. Ale pojďme se alespoň snažit kouknout na jejich motivace a nahlídnout do jejich světa,“ popsala režisérka.

Cenu poroty za kameru získal snímek Je nalezena tím, koho hledá režiséra Petra Michala. Ten natočil portrét překladatelky Anny Kareninové, kterou můžete znát například jako autorku českých titulků k desítkám, možná stovkám filmů.

26. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě nabídne program vítězných filmů ještě v neděli. Pak vybrané snímky můžete vidět také online.

Kompletní seznam vítězů:

CENA ZA MIMOŘÁDNÝ PŘÍNOS SVĚTOVÉMU DOKUMENTÁRNÍMU FILMU
Dušan Hanák

OPUS BONUM
Hlavní cena: 07:15 - Kos / 07:15 - Blackbird
Cena za nejlepší zvukový design: Dezertéři / Deserters
Cena za nejlepší střih: Přes naše kopce / Over Our Hills
Cena za nejlepší kameru: 07:15 - Kos / 07:15 - Blackbird
Cena za originální přístup: Lepší evangelium / Greater Gospel
Cena za nejlepší film ze střední a východní Evropy: Dezertéři / Deserters
Nejlepší debut: Teenagerky / Bloom
Cena studentské poroty: Přes naše kopce / Over Our Hills

ČESKÁ RADOST 
Hlavní cena: Kaprkód
Cena za kameru: Je nalezena tím, koho hledá / Found by the One She Seeks
Cena za střih: á-B-C-D-é-F-G-H-CH-í-JONESTOWN
Cena studentské poroty: Šťastně až na věky / Happily Ever After
1. zvláštní uznání: Návštěvníci / The Visitors

SVĚDECTVÍ
Hlavní cena: Do plevele: Dewayne "Lee" Johnson versus společnost Monsanto / Into the Weeds: Dewayne "Lee" Johnson vs Monsanto company
1. zvláštní uznání: Rojek
2. zvláštní uznání: Atlantský Ragagar / Atlantic Ragagar

FASCINACE
Hlavní cena: Zvuk času / The Sound of Time
1. zvláštní uznání: Restaurování spektra / Spectrum Restoration
2. zvláštní uznání: Geometrie lovce / The geometry of the hunter 

EXPRMNTL.CZ
Hlavní cena: Glasswork
1. zvláštní uznání: Kambium 1492
2. zvláštní uznání: Krajina popela / The Landscape of Ashes
Cena publika: Šťastně až na věky / Happily Ever After

SILVER EYE
Hlavní cena: Otilia Babara + Love Is Not an Orange
Zvláštní uznání: Eva Dzhyshyashvili + Plai. A Mountain Path

Martin Hrnčíř, pat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme