Fahrenheit 11/9. Oscarový Michael Moore dělá paralely mezi nástupem Trumpa a Hitlera k moci

Datum 11. září 2001 se většině lidí navždy vrylo do paměti. V roce 2004 toho americký dokumentarista Michael Moore využil s odkazem na knihu Raye Braburyho a představil film s názvem Fahrenheit 9/11, který se ostře strefoval do tehdejšího amerického prezidenta George Bushe mladšího. Po čtrnácti letech je Moore zpět a jeho nový film s názvem Fahrenheit 11/9 si za cíl vybral současného šéfa Bílého domu - Donalda Trumpa.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filmový režisér Michael Moore. | Zdroj: Reuters

Stejně jako u předchozího zmíněného filmu poukazuje nový Moorův počin na datum. V americkém formátu znamená 9. listopadu. Den po amerických prezidentských volbách z roku 2016, právě tehdy Donald Trump oznámil své vítězství. A nepochybně to má ještě další důvod - marketing.

Film 9/11 byl zatím divácky nejúspěšnějším filmem Michaela Moora. Při otevíracím víkendu se promítal ve víc než osmi stech kinech v USA a Kanadě a vydělal v přepočtu půl miliardy korun.

Hořící Bílý dům a mrtvý Donald Trump. Na Pearl Jam se snesla kritika kvůli kontroverznímu plakátu

Číst článek

Paralely s Hitlerem

V novém snímku se Moore věnuje okolnostem zvolení Donalda Trumpa a dělá paralely mezi jeho kampaní a nástupem Adolfa Hitlera k moci v Německu ve 30. letech. V jednu chvíli se tak na plátně objeví shromáždění na Hitlerovu podporu spolu s Trumpovými citáty o tom, jak se silní muži dostávají k moci.

Moore se v něm mimo jiné diví, jak to mohli Američané nechat zajít tak daleko. Po premiéře prohlásil, že se zabývá tím, jak se Spojené státy do takovéto svízelné situace dostaly a jak z ní ven. Film je prý výzva Američanům k akci, aby si svou zemi vzali zpět.

Podle magazínu Hollywood Reporter je snímek jedním z nejzásadnějších filmů posledních let. Objevila se ale i kritika scén s Adolfem Hitlerem nebo výtka, že je film poněkud roztříštěný. Kromě Donalda Trumpa se totiž Moore zaměřuje i na další témata. Například kauzu se škodlivou pitnou vodou v americkém městě Flint. Film se v amerických kinech představí 21. září. A mohl by zopakovat podobný úspěch jako předchozí snímek Fahrenheit 9/11.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme